Minden egyes PIC látogatás közben az jár a gondolataimban, ha itt, ezen az osztályon gyógyult volna extrém koraszülöttként a fiam, vajon mennyivel lenne más vagy jobb PIC élményem? Vajon kevesebb trauma ért volna? Vajon egészségesebben kezdhetné meg a felnőttkort a fiam?
Ha rangsorolnám a PIC-eket amelyekben jártam szerte a világban, a szívemhez talán a legközelebbi a brüsszeli Erasme kórház újszülött intenzív osztálya. Mondhatnánk, persze, mert Dr. Kelen Dorottya az osztályvezető főorvos ☺ A válasz igen és nem. Dorka személyisége, szakmai elhivatottsága és a belőle áradó emberség azonnal érezhető, ahogy belép BÁRKI erre az osztályra. Neki ott sem kell lennie, az elhivatottsága érződik a teljes személyzet munkáján. Számos alkalommal jártam már ezen a PIC osztályon, és szívmelengető érezni azt a nyugalmat, ami átjárja az egész osztályt.



Legutolsó látogatásom egy életre emlékezetes marad számomra, mert nem akárkivel lehettem jelen az osztályon és nemmindennapi dolognak lehettem szemtanúja.
A belga szülőszervezet, Noahs Ark meghívására Dr. Nils Bergman személyesen is megismerhette az osztály működését, hiszen a szülők által az osztály jó híre már körbejárja a világot. Ottjártunkkor a belga RTL dokumentumfilmet forgatott az országban egyedülállóan megvalósuló a születést követő azonnali bőr-bőr kontaktus és szeparáció mentes ellátásáról. A forgatás során interjút készítettek Dr. Bergmannal, aki lépésről lépésre követte a demo bemutatót, tapasztalatot cserélt Dorka mellett a szülészet vezetőjével (Dr. Clotilde Lamy) és a PIC főnővérével (Emilie Huet) a szakmai és technikai megvalósítással kapcsolatban. A nap végén őszinte csodálattal és elismeréssel nyugtázta, hogy a személyzet és a kórházi vezetés elköteleződése következtében a mindennapokban is megvalósul az általa kutatott és mostanra irányelvként kiadott azonnali bőr-bőr kontaktus a legkisebbeknél is egy viszonylag nagyforgalmú kórház szülészeti osztályán. Pár nappal előtte a vadonatúj, gyönyörű lLiège-i PICen járva első kérdésem volt a személyzet felé, hogy a megszületést követően hogyan történik a korababák stabilizálása. Mosolyogva válaszoltak, hogy hát ezen a területen még van mit tanulniuk és tudják, hogy Brüsszelben ez már megvalósul és szeretnék követni és tanulni az ottani csapattól.
Amikor azt mondjuk, hogy az ellátás középpontjában a koraszülött és/vagy betegen született baba és annak családja áll, az ezen az osztályon maradéktalanul megvalósul. Egy nagymama a kezemet szorongatva könnyek között mesélte kisunokája történetét és pironkodva árulta el, hogy majdnem 3 hete járt már be nap, mint nap az osztályra, mire kiderült számára, hogy az osztályvezető főorvossal és nem az unokája ápolójával beszéli meg a napi történéseket és kap tanácsokat a lánya támogatásához. Részese lehettem egy baba hazaadásának és az a megtiszteltetés ért, hogy én készíthettem a fényképet róluk, ahogy családként elhagyják a PIC-et.
Sok-sok év közös munka, képzés és tapasztalatok gyűjtése kellett ahhoz, hogy ez az osztály valóban család és baba barát ellátást tudjon biztosítani, összetartó orvos-nővér gárdával rendelkezzen, akik együtt ebédelnek nap, mint nap. Már többször ért az a megtiszteltetés, hogy részese lehettem az Erasme PIC mindennapjainak és minden elfogultság nélkül mondhatom, bár ide született volna Eduárd 18 éve...



A PIC az alábbi szakmai szempontokat tartja szem előtt a mindennapi ellátás során.
CSALÁDKÖZPONTÚ ELLÁTÁS: A SZÜLŐK BEVONÁSA A GONDOZÁSBA, a SZÜLŐ NEM LÁTOGATÓ!
- Az osztály filozófiájának középpontjában a szülő aktív részvétele áll.
- Nappal vagy éjszaka, a nap 24 órájában partnerként lehet jelen a gyermek gondozásában. A nővérek segítségével megérti és megtanulja a gyermeke által mutatott jeleket értelmezni, annak érdekében, hogy önállóan és magabiztosan, kompetens szülőként láthassa el gyermekét a hazaadáskor.
- A nagyszülők, testvérek naponta látogathatják a szülőket és a babát.
PSZICHOLÓGIAI ÉS ÉRZELMI TÁMOGATÁS
- A pszichológus és az ápolócsapat folyamatos támogató jelenléte, az ápolószemélyzet által szervezett szülői teadélutánokon lehetőséget biztosítanak a beszélgetésre, tapasztalatok átadására.
FEJLŐDÉSTÁMOGATÓ ELLÁTÁS: MÉHEN BELÜLI KÖRNYEZET BIZTOSÍTÁSA A KÜLVILÁGBAN
- Az ápolószemélyzet több tagja NIDCAP képzésben részesült, így a fejlődéstámogató ellátás megvalósulása könnyebben megvalósítható.
- A PIC teljes környezete hozzájárul a baba harmonikus fejlődéséhez.
- A jelzéseinek, viselkedésének és igényeinek megfelelően alakítják ki a baba környezetét: a fényt gyermek igényeihez igazítva, csökkentve a zajszintet, élettani és kényelmes pozícionálást biztosítva, az ápolás és a vizsgálatok megszervezése a gyermek igényei és tűrőképessége szerint történik.
- Az alvási fázisokat nem zavarják meg, az újszülött ritmusa szerinti rugalmas időbeosztással alkalmazkodnak minden baba ellátásához.
KENGURU GONDOZÁS: BŐR-BŐR KONTAKTUS
- A bőr-bőr kontaktus egyedi és fontos pillanat (terápia) a baba fizikai és érzelmi fejlődése szempontjából.
- Nagyobb élettani stabilitást biztosít számára, növeli a mély alvás időszakát, és javítja idegrendszerének rövid és hosszú távú fejlődését, ráadásul a bőr-bőr kontaktus kevesebb fertőzést, kevesebb fájdalmat, kevesebb sírást, jobb súlygyarapodást és korábbi hazaadást is jelent.
- További előnyei közé tartozik a sikeresebb szoptatás, az erősebb szülő-gyermek kapcsolat és a nagyobb biztonságérzet a baba számára az ismerős, megnyugtató környezet által.
- A bőr-bőr kontaktus a megszületést követően azonnal megkezdődik az anya hasán vagy mellkasán, itt történik a baba stabilizálása.
FÁJDALOMMENEDZSMENT
- Az osztály dolgozói évről évre megrendezik a “Fájdalom konferenciát” melyre minden belgiumi PIC meghívást kap. Sokszor más francia nyelvterületekről is érkeznek előadók.
- A fájdalom és annak csillapítása és megelőzése protokoll szerint valósul meg az osztályon.
- A teljes csapat nagy jelentőséget tulajdonít a személyre szabott fájdalomcsillapításnak, mind a nem-gyógyszeres (cukoroldat szopással (cumi) kombinálva, bugyolálás, bőr-bőr kontaktus és szoptatás), mind a gyógyszeres módszerek alkalmazásával.
- A szülőket is bevonják a baba fájdalmának felismerésébe, felmérésébe és a megnyugtatásba.
A SZOPTATÁS TÁMOGATÁSA
Ez a családoknak nyújtott támogatás tiszteletben tartja a szülők megalapozott, tudatos döntését az újszülött táplálásával kapcsolatban. Az Erasme Kórház elnyerte a "Bababarát Kórház" címet, amely elősegíti a szoptatást: az ápolószemélyzet teljes csapata támogatja az anyát abban, hogy szoptassa gyermekét.
Szoptatási tanácsadó dolgozik az anyákkal, akinek feladata:
- információ átadás és beszélgetés
- a felmerülő kérdések megválaszolására,
- a szoptatás megfigyelése,
- segít a baba mellre helyezésében,
- segít a szoptatás beindításában vagy az anyatej fenntartásában.
ANYATEJBANK
- Az Erasme kórház saját tejbankot működtet, ahonnan a PIC rendszeresen kap tejadományokat más anyáktól.
- A tejet ellenőrzik és pasztőrözik, amely ezt követően a rászoruló újszülötteknek, csecsemőknek adható.