A „Melletted a helyem” Egyesület örömmel csatlakozott a Budapest 13. kerület által szervezett Lakóközösségi Napok programsorozatához, és megrendezte első piknikjét a „PICi kuckóban”.
A „Melletted a helyem” Egyesület örömmel csatlakozott a Budapest 13. kerület által szervezett Lakóközösségi Napok programsorozatához, és megrendezte első piknikjét a „PICi kuckóban”.
Az IMI ConcePTION meghívására egy egynapos műhelymunkán vettünk részt Brüsszelben, Belgiumban 2024. szeptember 23-24-én.
A megbeszélés témája a MUMS információs bank bővítése, melyben különböző szakértői szempontok szerint tettek javaslatokat a résztvevők a páneurópai felhasználás sikeres elérése érdekében.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének szakmai konferenciáján jártunk 2024 május utolsó napjaiban. Az esemény után közvetlenül pedig az egyesület által létrehozott Betegszervezeti Akadémia záró eseményére is sor került.
Az AIPM konferenciáján találkoztunk a Semmelweis Egészségfejlesztési Központ képviselőivel az elmúlt hónapokban. Ennek hatására meghívást kaptunk az általuk létrehozott EgészségÉRTÉS – női egészség kerekasztal rendezvényre.
2024-ben is megrendezésre kerül a Melletted a helyem kenguruversenye!
A verseny időtartama: 2024.05.15. 12:00 - 2024.06.15. 23:59
Egy újabb sikeres és inspiráló szülői szervezetek képviselőinek találkozóján (POS) vagyunk túl, amelynek az EFCNI adott otthont Münchenben 2024 áprilisában. A találkozó szervezői (EFCNI) minden évben összehívja a koraszülöttként született gyermekek és felnőttek szüleinek globális közösségét, hogy kapcsolatot teremtsenek, hálózatot építsenek, tapasztalatot cseréljenek, tanuljanak egymástól.
Az április havi online Veterán szülő találkozó vendége Szabó-Fedor Mariann, Health Coach, érintett édesanya volt, aki az alábbi gondolatokkal mutatkozott be a jelenlevő édesanyáknak.
„Szabó-Fedor Mariann vagyok, health coach, ex marketing vezető, feleség és egy csodálatos koraszülött kisfiú édesanyja.
Három napra érkeztünk Sarlóspusztára a Club Hotelbe, hogy megkíséreljünk valamit, amire ebben a formában Magyarországon még nem volt példa: hogy két és fél napig segítsük az ország (majdnem) összes PIC osztályáról érkezett ápolókat saját testi-lelki feltöltődésükben, kommunikációs és feszültségkezelési készségeik fejlesztésében, valamint a békés és hatékony együttműködés útjainak tanulásában.
Február első napjaiban vette kezdetét az EndObesity kutatási projekt konzultációs szakasza, melyben a kutatók mellett az európai szülőszervezet (EFCNI) különböző országainak szülői képviselői vettek részt.
A gyermekkori elhízás számos egészségügyi problémához vezet, ezért foglalkozni kell vele.
Hála az egyre professzionálisabb minőségfejlesztési projekteknek az újszülöttek/koraszülöttek ápolása/gyógyítása rohamosan fejlődik. A szepszishez (súlyos fertőzés) kapcsolódó megbetegedések és halálozások száma azonban még mindig nagy aggodalomra ad okot.
2024. Február 1-2-án a világ minden tájáról tudósok és klinikusok találkoztak Lisszabonban, hogy bemutassák és megvitassák a humán tejben rejlő tudományos lehetőségeket, és felhívják a figyelmet annak klinikai alkalmazhatóságára.
A Nemzetközi Konferencia a Humán Tej Tudományáról és Innovációjáról (ICHMSI) a humán tejjel kapcsolatos legújabb tudományos kutatásoknak ad otthont, amelyek a jelenlegi klinikai alkalmazásokat, valamint a lehetséges új alkalmazásokat tárják fel.
Ha lenne, egy varázspálcád, milyen tájékoztatót varázsolnál azért, hogy mielőbb segíthessük a szülőket amennyiben gyermekük közvetlenül megszületése után, szinte azonnal egy klinikai vizsgálatba kerülne a gyógyulás reményében?
Nagyszerű hírrel zártuk a 2023-as évet! Gratulálunk Nagy Judit önkéntesünknek!
A BD minden évben a Becton Volunteer Impact Awards díjjal ismeri el azokat a munkatársait szerte a világban, akik kivételes önkéntes munkát végeznek.
Egyesületünk alelnöke Nagy Lívia rövid bevezetőjével kezdődött az esemény. Livi egy 27 hetes extrém koraszülött kisfiú édesanyja, aki pár hónapon belül eléri a felnőttkort, és még ma is emlékszik a hazaadás során elhangzott mondatra:
Az örömteli etetés webinár nagy népszerűségnek örvendett és a probléma jellegéből adódóan a résztvevő szakemberek száma a szülőkhöz képest magasabb volt.
Hiszen mit is mondjunk a szülőknek, akik ennek az ellenkezőjét élik át, egymástól teljesen eltérő információt kapnak?
2023. november 14-én és 15-én ismét megrendezésre került a francia nyelvű NIDCAP napok konferencia, ezúttal Liège adott otthont a rendezvénynek.
Megtisztelő volt számunkra, hogy Egyesületünk alelnöke is meghívást kapott, nemcsak mint FINE I-II végzett gyermekápoló, hanem mint érintett édesanya, képzett páciens.
Pár napja tartottuk az első szülői online találkozót, amelynek fő célja az volt, hogy megtaláljuk a módját és az irányt, hogy miként és hogyan tudnánk szülőként képviselni a korababákat, hogy tudnánk leginkább képviselni az érdekeiket, hallatni a hangjukat a koraszülött intenzív ellátás során.
Az idei koraszülöttek világnapi mottó: "Kis lépések, nagy változások: azonnali kengurugondozás minden babának, mindenhol". A jelmondatot világszerte használták és nemcsak a közel 200 szülő- és betegszervezet, hanem a PIC-ek, neonatológiai szakmai társaságok és támogató szervezetek cégek is ezen gondolat mentén fogtak össze, hogy felhívják a figyelmet a koraszülött- és családközpontú ellátás előnyeire.
A gyermekjogok világnapján talán az egyik legfontosabb ehhez kapcsolódó téma és nem mehetünk el szó nélkül a koraszülöttek világnapján közzétett fénykép cunamihoz, melyet ahogy múltak az órák egyre nagyobb aggodalommal követtünk.
Beszéljünk a közösségi médiában közzétett koraszülöttként született gyermekek fényképeiről, sokszor ezekhez csatolt teljes személyi és egészségügyi adatokról.
A negyedik conect4children c4c nemzetközi multidiszciplináris találkozó a perinatális asphyxia témájával foglalkozott, melyre hibrid keretek között került sor 2023. szeptember 18-án és 19-én, a Rómában megrendezésre kerülő 5. jENS (Joint European Neonatal Societies) konferenciát megelőzően.
Az Európai Klinikai Mikrobiológiai és Fertőző Betegségek Társasága (ESCMID - European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) nonprofit szervezet küldetése a fertőzésekkel kapcsolatos betegségek diagnózisának, kezelésének és megelőzésének javítása. Ezt a kutatás, az oktatás, a képzés és a helyes orvosi gyakorlat előmozdításával és támogatásával szeretnék elérni.
A Betegszervezetek Magyarországi Szövetségének 10 éves jubileumi konferenciája során felkérték egyesületünk alelnökét, Nagy Lívia (EUPATI Fellow, EFCNI PPPAB “Európai Standardok az Újszülöttek Ellátásáért” projekt), hogy vegyen részt az eseményen és tapasztalataival gazdagítsa az eseményt.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) 2023.szeptember 15-17. között megtartotta nagygyűlését, ezúttal Keszthelyen, melyre a Melletted a Helyem Egyesület is meghívást kapott. Az egyesület elnöke Dr. Nádor Csaba és alelnöke Nagy Lívia átfogó előadás keretén belül beszéltek a családbarát újszülött- és koraszülött ellátásról, annak előnyeiről és kihívásairól.
Egy híján száz év... minden tudományos társaságot büszkeséggel tölt el, ha elmondhatja, hogy közel száz éve meghatározó egy közösség életének és nemcsak a gyógyításban betöltött szakmai szerepe miatt, hanem azon kulturális és szociális értékek okán is, amelyeket tagjai képviselnek és közvetítenek. 99 év alatt az MGYT végig követte az orvostudomány, a gyermekgyógyászat fejlődését és tevékenyen támogatta a gyógyítás színvonalának növekedését.
A „Nem vagy egyedül 2023 kampány - esélyegyenlőség és kapcsolódás a szoptatásban” kezdeményezést Varga-Szabó Barbara, csecsemő- és gyermekápoló, szoptatást támogató szakember, hordozási tanácsadó hívta életre.
Ezennel több képpel és kevesebb szöveggel jelentkezünk!
Raktár, rendszerezés: a szükséges eszközök színskálával, felcímkézve sorakoznak, kihúzható polcokon, gördülékenyebbé téve a mindennapi munkát.
Salzburg napsütéssel köszöntött bennünket kedd délután, majd esős napra ébredtünk szerda reggel. A legjobb időzítés arra, hogy a helyi NIDCAP Centrumban töltsük az időt. A neonatológiai osztályon a 23. gesztációs héttől látnak el koraszülötteket, 16 intenzív ágyon dolgoznak. A sebészeti esetek gyógyítása is itt történik és hazaadásig gondozzák a koraszülötteket, több családi szobával rendelkeznek, hogy az újdonsült családok a lehető legmagabiztosabban induljanak az intenzív osztály kapuját átlépve.
2023-ban is megrendezésre kerül a Melletted a helyem kenguruversenye!
A verseny időtartama: 2023.05.15. 12:00 - 2023.06.15. 23:59
„A nem bizonyítékokon alapuló hiedelmek növelik az egyenlőtlenségeket az újszülött- és családközpontú koraszülött-ellátás biztosításában”
A 22. hétre született kanadai testvérpár lett a világ legkorábban született ikerpárja a Guiness szerint
Adiah és Adrial Nadarajah a kiírt időpontnál 126 nappal születtet korábban, megdöntve ezzel a 2018-ban, az amerikai Iowa államban világra jött ikrek 125 napos rekordját.
A kvantitatív ultrahang vizsgálattal nyert adatok segítséget nyújthatnak a koraszülések előrejelzésében
Írta: Amerigo Allegretto, az AuntMinnie.com munkatársa
Fordította: Kovács Agi
Az anyák és újszülöttjeik elektronikus egészségügyi adatainak a machine learning, avagy gépi tanulás módszerével történő vizsgálata előrejelezheti miképpen alakul a koraszülött babák egészsége életük első két hónapjában, állítják a kutatók.
Az új, Science Transrational Medicine folyóiratban publikált módszerrel a szakemberek már a szülés idején vagy azt megelőzően láthatják, mely csecsemőknél lépnek majd fel koraszülöttséggel összefüggő szövődmények.
Hová tűntek a koraszülöttek? – a Nature human behaviour publikálta az IPOP kutatás eredményeit
A COVID pandémia első hónapjaiban, amikor a várandósok fertőződése még aránylag ritkán fordult elő számos országban a koraszülések számának kifejezett csökkenéséről számoltak be. Ezek a korai jelzések számos kérdést és hypotézist vetettek fel.
Az akváriumok varázslatos világa nemcsak a felnőtteket, hanem a legkisebbeket is lenyűgözi. Csecsemők és gyermekek számára egyaránt előnyös lehet az akváriumokkal való foglalkozás, hiszen a vizuális ingerek, a nyugtató hatás és az érzelmi kötődés erősítése mind hozzájárulhatnak a fejlődésükhöz, valamint terápiás célokra is használhatók. Ezért az akvarisztika is hasznos eszköz, a gyermekek fejlődésében.
Február 19-e a Magyar Ápolók napja! Ezen a napon született önfeláldozó és elkötelezett ápolási tevékenységéről híres Kossuth Zsuzsanna. A nevezetes nap alkalmából, a Melletted a helyem Egyesület támogatásával, hiánypótló újszülött ápolási tankönyv jelent meg.
Magyarországon minden 10. újszülött koraszülött. Koraszülővé válni egy pillanat műve. Mindenkit felkészületlenül ér és a Melletted a helyem Egyesület egyik fő célkitűzése, hogy támogassa a szülőket ebben a váratlanul kialakult élethelyzetben, már a kezdetektől a koraszülött intenzív osztályon. Az információ hiány, nem megfelelő internetes anyagokból származó félelmek tovább nehezítik a koraszülők helyzetét. Ezt hivatott orvosolni az egyesület legújabb kezdeményezése az ingyenesen hozzáférhető mobilapplikáció, a PICAPP.
Büszkén mondhatjuk, hogy a 2022-es koraszülött világnapi figyelemfelhívó akciónk ismét sikeres volt. Ebben az évben a globális közösség a kenguru gondozás (Kangaroo Mother Care, KMC) és a bőr-bőr kontaktus fontosságára irányította a figyelmet, hiszen az elmúlt hónapokban számos új kutatási eredmény jelent meg, mely egyértelműen bizonyítja a megszületés pillanatától alkalmazott bőr-bőr kontaktus jótékony hatásait a baba egészséges túlélése érdekében.
Évek óta november 17-én, a Koraszülöttek Világnapján lila díszfényeket kap a Szabadság szobor vagy a Lánchíd. Ebben az évben Egyesületünk elnöksége úgy döntött, hogy az ezzel járó jelentős adminisztrációs és technikai költséget másra szeretné költeni, hiszen a szülő és szakmai szervezeteknek köszönhetően nagyon sok középület kap lila kivilágítást országszerte.
A szolnoki Hetényi Géza Kórház Neonatális Intenzív Centruma 2016-ban költözött a kórház vadonatúj épületébe, és 12 ágyon fogadja a rászoruló újszülötteket.
2022. október 7-8. Szolnokon került megrendezésre a Gyermekápolók XVI. Országos Kongresszusa. Nagy várakozás előzte meg a rendezvény lebonyolítását, hiszen a járványügyi helyzet miatt két évet kellett várnunk a megvalósulásra.
154 Fő regisztrált résztvevő részvételével az ország minden pontjáról érkeztek a szakemberek.
Szülőszoba: „Szervusz doktornő! Érkezett a szülőszobára egy ultrahang terminus alapján 22+6 hetes várandós rendszeres fájástevékenységgel, csordogáló magzatvízzel. Mit csináljunk? Megkezdjük a tokolízist? Kapjon antibiotikumot? Elkezdjük a szteroid profilaxist? Kérlek gyere le, a szülész kolléga vár!
Doktornő: „Jövök, sietek…”
2022. November 17. Koraszülöttek Világnapja
Ki lesz 2022-ben a legelhivatottabb PIC-i nővér?
A hipoxiás-iszkémiás agysérülés akkor következik be, amikor egy kisbaba agya nem kap elegendő oxigént (hipoxia) vagy elegendő vért (iszkémia) a szülés-születés körüli időszakban.
EFCNI szervezeteinek találkozója, 2022
Két és fél évet kellett várnunk, hogy a világ koraszülöttekkel foglalkozó beteg- és szülőszervezetei ismét személyesen találkozhassanak!
Ugyan kevesebben voltunk, mint ahogy az lenni szokott egy ekkora, minden kontinensre kiterjedő szervezet esetében, de még így is az európai szülőszervezeteken kívül számos amerikai, ausztrál és afrikai szülő és betegképviselő tudott részt venni a találkozón.
Elborzadva és hitetlenkedve figyeljük az ukrajnai eseményeket. Tanúi vagyunk, hogy embereknek félelemben és bizonytalanságban kell menekülniük a hazájukból, miközben a politikusok igyekeznek hatékony diplomáciai megoldásokat találni a jelenlegi és jövőbeni ukrajnai generáció szenvedéseinek sürgős megszüntetéséhez.
Tisztelt Európai Bizottság Elnök!
Tisztelt EU Egészségügy és Élelmiszer-biztonsági Biztos!
Minden európai ország Tisztelt Miniszterelnökei / Elnökei!
COVID = bébi-bumm vagy mélypont a gyermekvállalási kedvben? A válasz meglepő: mindkettő!
A koraszülöttek korai D-vitamin-pótlásának hatásai a bronchopulmonalis dysplasia (BPD) megelőzésében.
Az extrém koraszülés össztársadalmi hatással van az édesanyákra, édesapákra, koraszülött gyermekeikre és családjaikra. Az élet korai szakaszában történő „befektetés” értéke a későbbi utóképek megelőzésében mérhető hasznot jelent.
Az igen kissúlyú koraszülött csecsemők túlélési mutatói nagyot javultak az elmúlt években.
Hogyan segíthet az őssejt terápia a koraszülötteket érintő idegrendszeri sérülés gyógyításában? A kutatási projektben nemzetközi kutatócsoportok vesznek részt és szerepet kapnak benne az érintett betegek mellett azok a szülők is, akiknek gyermeke maradandó idegrendszeri károsodást szenvedett a koraszülés következtében.
Ismét eltelt egy év, és az elmúlt 12 hónapban, a világjárvány különböző hullámai egyre erőteljesebben láthatóvá tették a koraszülöttek, mint betegcsoport és a várandósgondozás sebezhetőségét, az újszülöttellátás problémáit.
A koraszülött intenzív osztály az elképzelhető legstresszesebb környezet a PICi hősök számára. Naponta tucatnyi fájdalmas és/vagy stresszt okozó beavatkozás történik Velük az ellátás során.
Büszkén és örömmel tekintünk vissza a 2021-es koraszülött világnapi eseményeinkre! Ez egy rendkívüli, érzelmekben gazdag nap volt, és jó volt látni a rengeteg visszajelzést, posztok, képek, üzenetek formájában a résztvevő cukrászdáktól, érintett szülőktől, korábban érkezett ma már felnőttektől, szakemberektől, újságíróktól, média platformoktól és döntéshozóktól. Köszönjük, hogy csatlakoztak hozzánk, hogy együtt ünnepeljük a koraszülött kisbabákat, szüleiket és az ellátó szakembereket.
2021.november 17, Lancet
Több mint 10 évvel ezelőtt (2009) az EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants- Európai Alapítvány az Újszülöttek Ellátásért) kezdeményezésére november 17-ét a Koraszülöttek Világnapjává nevezték ki, e nap ünneplése mára már egy globális mozgalommá vált, amelynek célja felhívni a figyelmet a koraszülésre és annak következményeire. Évente nagyjából minden tizedik kisbaba koraszülöttként jön világra és ezek a számok világszerte folyamatosan emelkednek.
Egy átlagos napon az újszülött intenzív osztályon, a babák ellátása mellett a szakemberek képzése is zajlik, egyes koraszülött intenzíveken a NIDCAP szempontok szerinti megfigyelési módszer gyakorlásával. A megfigyelt extrém koraszülött babát az édesanyja látja el, akire jellemző, hogy elhivatott, aktívan részt vesz gyermeke ellátásában, mindennapjaiban.
A koraszülés továbbra is a perinatális mortalitás és az egész életen át tartó morbiditás vezető oka világszerte. A legtöbb koraszülés oka ismeretlen, bár több fertőző folyamat is okozhat koraszülést.
Dr. Szabó Miklós, a Melletted a helyem Egyesület alapító tagja, egyetemi tanár lett. Kevés ma élő neonatológus büszkélkedhet olyan gazdag szakmai önéletrajzzal, mint Miklós. És még ennél is kevesebb olyan szakember van, aki a szigorúan vett szakmai munka mellett annyit foglalkozott volna a mai Magyarországon a családbarát koraszülött ellátás "üzemszerű" bevezetésével, mint Ő. És ha még azt is elmondom, hogy az Egyesület névadója is Miklós.
A Melletted a helyem Egyesület elnökeként, és barátodként gratulálok a professzori címhez.
A koraszülötteket gyakran érintő retinopathia praematurorum (ROP) a szem ideghártyájának olyan ereződési rendellenessége, amely az ideghártya leválásához, vaksághoz vezethet. Erről, a koraszülött gyermekek szemét érintő problémáról készül egy európai nyilvántartás a Greifswaldi Egyetem, a Novartis Pharma és a Bayer jóvoltából.
Érett és koraszülött babák gondozása a COVID-19 világjárvány idején.
Globális szintű felmérés a szülők pandémia alatti tapasztalatairól a családközpontú ellátással kapcsolatban.
Várjuk olyan gyermekgyógyász és neonatológus szakorvosok jelentkezését, akik szívesen bemutatnák a PIC osztályukon alkalmazott fájdalomcsillapítási módszereket/eljárásokat/protokollokat és csatlakoznának hozzánk az idén először hibrid formában megrendezett Hot Topics in Neonatology konferenciára, virtuális résztvevőként 2021. december 6-8 között.
A Melletted a helyem Egyesület és a Szoptatásért Magyar Egyesület augusztusi közös kampányában a gyűjtött női tej fontosságára hívta fel a figyelmet!
Tevékenységünkhöz támogatást kértünk fontos szerepet betöltő egészségpolitikusoktól és szakemberektől.
Ismételten bizonyítást nyert: A szeparáció káros a szülők és perinatális intenzív centrumban ápolt gyermekük közötti kötődésre.
A tokiói Keio Egyetemről (Japán) érkezett az örömteli hír, miszerint egy - a 24. terhességi héten, - mindössze 268 grammnyi súllyal világra jött kisfiú hazatérhetett szerető szüleihez. Tehette mindezt anélkül, hogy egészségi állapota esetleg otthoni oxigénterápiát vagy szondás etetést igényelne a későbbiekben.
A Melletted a Helyem Egyesület és a Szoptatásért Magyar Egyesület célzott kampányt indított augusztus 1-én, az anyatejes táplálás világnapján, hogy felhívja az édesanyák figyelmét a szoptatás fontosságára, és az anyatej donáció lehetőségére, amely akár életet is menthet. A kampány támogatója Mikler Roland magyar válogatott kézilabdakapus, kétszeres édesapa.
Sorozatunkban bemutatjuk az új WHO által kidolgozott ellátási szabványok implementálását az újszülött betegellátásba. További témáink a humánerőforrás beazonosítása, az információs rendszerek kialakítása és a fertőzések megelőzése az újszülött és koraszülött osztályokon.
A világjárvány következtében a koraszülött osztályokon még mindig változóak a korababák ellátásának körülményei, a kapcsolattartás a szülőkkel, illetve az evidenciákon alapuló ellátás megvalósítása. A harmadik hullám lecsengésével még mindig van olyan koraszülött osztály az országban, ahol a koronavírus okozta korlátozások miatt nem engedélyezett a fizikai kontaktus a szülők és apró babájuk között.
Sok szeretettel meghívjuk Önt a 2021. június 25-én, 15.00-kor kezdődő Pre-eclampsia management a terhesség során - az édesanya és a gyermek egészségének biztosítása című webinárumra!
A Melletted a Helyem Egyesület ebben az évben is meghirdeti az ország valamennyi Perinatális Intenzív Centruma között a Kenguruzás Világnapja alkalmából, a már hagyományosnak számító kenguruversenyét. Verseny weboldala
21 évvel ezelőtt, 2000. május 01-én a veszprémi kórházban, a várandósság 24. hetében született egy kislány, mindössze 490 gr súllyal.
2017 tavaszán meghívást kaptam betegképviselőként az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egyik “Scientific Advice working party” megbeszélésére, ahol egy olyan per-klinikai fázisban lévő gyógyszert fejlesztettek, amely sok-sok évvel ezelőtt talán segíthetett volna extrém koraszülött fiam állapotán és annak későbbi következményein.
A COVID-19 és az újszülöttek: Világszerte elérkezett a cselekvés ideje az újszülöttellátásban.
Prof Joy Lawn, a londoni orvostudományi kar trópusi megbetegedések osztálya
54 hét telt el a pandémia kezdete óta és ez idő alatt több, mint 126.8 millió regisztrált fertőzőttje és 2.78 millió áldozata van a vírusnak. 114.800 publikáció jelent meg, és több, mint 100 féle vakcina fejlesztés van folyamatban.
A "Családbarát szülészet pályázati program" keretén belül számos koraszülött intenzív osztály pályázott pénzügyi támogatásért a FINE (Family and Infant Neurodevelopmental Education) képzés elvégzéséhez, melynek teljesítési időpontja a módosított pályázati kiírás szerint 2021. december 31.
Visszatekintve 2020 emlékezetes, kivételes év volt, hiszen a járvány mélyen érintette a PICi közösség életét és sok szempontból kihívások elé állított minket. A nehézségek mellett az egész év folyamán még erősebb elkötelezettségnek és támogatásnak lehettünk tanúi.
Kérdések és válaszok: az újszülött- és családközpontú, fejlődéstámogató ellátás legfontosabb alapjai (előadásösszefoglaló)
A 2020-ban rendezett, rendhagyó módon online zajló Hot Topics in Neonatology konferencia számomra legérdekesebb és legtanulságosabb előadásai közé tartozik az újszülött- és családközpontú, fejlődéstámogató ellátás, már eddig is bizonyítottan eredményes (és szükséges!) gyakorlatának evidenciák szintjén való összefoglalása.
Minden év november 17-én a világ számos ikonikus épülete és helyszíne, köztük az Empire State Building, a Niagara-vízesés vagy a müncheni Olimpiatorony lila megvilágításba burkolózik a koraszülöttek világnapján, a reményt, a kitartást és a bizakodást szimbolizálva.
Általában az újszülöttek a várandósság 37- 42 hetében jönnek világra, évente 130 millió kisbaba születik világszerte, azonban több mint 10%-uk, különböző okok miatt korábban születik. Európában 5 millió baba érkezik korábban, és a koraszülések aránya 5-12% közott alakul.
“Könnyen átsiklunk afelett, mennyire rendkívüli hely az újszülött intenzív osztály, különösen igaz ez azokra, akik nap mint nap dolgoznak. A csecsemők számáraz az a környezet, amelyben az agy növekedése és fejlődése olyan ütemben megy végbe, mint semmilyen más életkorban, több millió neuron aktivizálódik és rendeződik hálózatba, jól vagy rosszul, percről percre.”
White 2014
A Jóügyekért Portál közösségi adománygyűjtő eseménye az “Új nap, új remények“ jótékonysági adománygyűjtó esemény soràn mindkét kedvezményezett, a győri Petz Aladár megyei oktató kórház koraszülött intenzív osztály és a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház PIC osztály részére összegyűlt a kívánt összeg.
2020. November 17-én mint minden évnben ilyenkor, a Koraszülettek Világnapját ünnepeltük. De mégis idén egész máshogy, mint az eddigi években. A Covid járvány miatt a személyes találkozások, programok nem jöhettek létre, így aztán a Honvédkórház Koraszülött osztálya is az online térben ünnepelte ma a PIC-iket és Családjukat.
#WPDChallenge
Pár héttel ezelőtt az alábbi sorok hatására egy sor kérdés fogalmazódott meg bennem, hogy vajon, mi, koraanyuk, hogy vagyunk most, ebben a pillanatban?
Hol járunk a koraszülés okozta gyógyulás útján, bármi is lett a koraszülés következménye? Mit mutatunk meg a világnak a velünk történtekből?
Vajon reális képet adunk-e a koraszülés valós körülményeiről?
Egyesületünk 2020-ban is pályázatot hirdetett a Koraszülöttek Világnapja alkalmából az újszülött intenzív ellátásban dolgozó szakemberek, főleg orvosok számára!
Az írásos anyagban azt kértük a neonatológusoktól, hogy gondoljanak egy olyan családra a gyakorlatukból, ahol a baba extrém koraszülöttként jött a világra.
Előadók: Dr. Ornella Lincetto, Dr. Carolyn Maclennan, Dr. Nuhu Yaqub Jr.
A szülés és a szülést követő időszak az édesanya és az újszülött életében az egyik legkritikusabb időszak. Évente 295.000 édesanya hal meg a szülés közben vagy közvetlenül utána, és közel 2.5 millió a csecsemőhalottak száma világszerte olyan betegségek miatt, amelyek megelőzhetőek lennének.
Várjuk olyan P.I.C. 3-ban dolgozó neonatológusok jelentkezését, akik szeretnének velünk tartani a Nemours által szervezett, Hot topics in Neonatology virtuális konferenciára 2020. december 6 és 10 között.
2020. szeptember 25-én az Egészség Kommandó által létrehozott objektív szempontrendszer alapján weboldalunk megkapta a Hiteles Egészségügyi Weboldal minősítést!
Melyek a koraszülés okai és mely betegségek fenyegetik azokat a babákat, akik korábban érkeztek? Hogyan tudja segíteni és gyorsítani a szülők jelenléte babájuk gyógyulását? Hová tűntek a koraszülöttek a világjárvány karantén időszaka alatt és mi okozta a koraszülések számának visszaesését? Ezekről a témákról beszélgetett Dr. Nádor Csaba, Egyesületünk elnöke Bárány Róberttel, az OZONETV Egyenlítő című műsorának riporterével.
Az újszülöttellátás elsődleges célja a gyermekek megfelelő gyarapodásának, fejlődésének elérése és annak segítése. Minden újszülött, különösen azok, akik valamilyen komplikációval jöttek a világra, rendszeres utánkövetésre szorulnak újszülött-, és kisgyermekkorban a megfelelő fejlődés érdekében. A korai gyermekkori fejlesztésbe történő beruházás mindenki érdekét szolgálja, nemcsak az egyén, hanem a közösség és az ország szintjén is.
Az „Új Nap - Új Remények” a Jóügyekért szervezet közösségi adománygyűjtő eseménye !
Egyesületünk évről évre ez alkalomból adománygyűjtést szervez, melynek kezdemlnyezetje ezúttal a győri Petz Aladár megyei oktató kórház koraszülött intenzív osztálya!
A szoptatásnak nemcsak egeszség-, hanem környezetvédő hatása is van!
A 2020-as Szoptatás világhete (World Breastfeeding Week - #WBW2020) kiemeli a szoptatás és a bolygó egészsége közötti kapcsolatot. Bemutatjuk azt a keretrendszert, ami segít megérteni ezt az összefüggést, felvázolunk néhány kihívást és bemutatunk néhány lehetséges megoldást.
Koraszülésnek a 40. helyett a 37. terhességi hét előtt bekövetkező szülések számítanak, ám a koronavírus miatti karantén idején, különböző országok kórházaiban visszaesés volt tapasztalható a koraszülések számában. Világszerte számos orvos csoport észlelte a pozitív változásokat, és egymástól teljesen független vizsgálatokba kezdtek, hogy kiderítsék, minek köszönhető a javulás.
Az újszülött halálozás 98%-a az alacsony jövedelmű országokban következik be, melyek 75%-a Ázsiában és Afrikában történik.
1,7 millió újszülött életét lehetne megmenteni minőségi, standardizált újszülött ellátásba történő beruházással: a koraszülött és/vagy betegen született babák csaknem fele életben maradhatna speciális, megfelelő intenzív kórházi ellátás nyújtásával.
"A gyermek életének első két éve úgynevezett ablak a világra abban, hogy megfelelő növekedést és fejlődést biztosítsuk számára az optimális tápláláson keresztül. Egyetértés van abban, hogy a fizikai növekedésnek és az agy fejlődésének ez időszakon belüli károsodása visszafordíthatatlan. Ezért erre kell nagyon összpontosítanunk."
A koronavírus nehéz helyzetet teremtett a koraszülött osztályokon: a látogatási korlátozások itt is érvényesek, ám a szeparáció hosszú távon egészségügyi és fejlődési zavarokat eredményezhet az újszülötteknél. Mi lehetne a megoldás?
A COVID-19 világjárvány idején született kisbabák egy bizonytalan, zavart újszülött ellátásba érkeznek a világra. Az elmúlt hónapokban új kérdések merültek fel az újszülöttek és az őket ellátó személyzet egészségének és biztonságának védelméről, mely az újszülött ellátás minőségére is kihat, és kérdésessé vált a babák lehető legjobb életkezdetének biztosítása.
Az újszülött gondozás harmonizálása és egységesítése világszerte - beleértve a legsebezhetőbb koraszülött és betegen született újszülöttek ellátását is - elengedhetetlen a 2030-ig teljesítendő World Health Organization (WHO) és UNICEF célkitűzésekhez, melyeknek egyik legfontosabb szempontja az újszülött halandóság csökkentése.
Kedves Kenguruzó Mamák, Babák, Kollégák!
Az idei Kenguruverseny több szempontból is rendhagyó volt, hiszen a koronavírus által felborított hétköznapok, nem hétköznapi körülményei között kellett lebonyolítani.
A Melletted a Helyem Egyesület ebben az évben is meghirdeti az ország valamennyi Perinatális Intenzív Centruma között a Kenguruzás Világnapja alkalmából, a már hagyományosnak számító kenguruversenyét.
Az intenzív kórházi ellátásban résztvevő kiskorú betegek kapcsolattartási jogának az egészségügyi válsághelyzetben történő érvényesülése, érvényesíthetősége és a szülők ápolásába való bevonása a koraszülött intenzív osztályokon.
Szülői tájékoztató az új típusú koronavírus-fertőzésről. Mire figyeljünk?
Mi a teendő?
A Melletted a helyem Egyesület és a Szoptatásért Magyar Egyesület közös ajánlása.
Dokumentum letöltése:
Cselekvési felhívás: Szülői kapcsolattartás és szülők ápolásba való bevonása a PIC-eken a COVID-19 járvány idején
Szakmai ajánlások és tudományos bizonyítékok nélkül bevezetett súlyos korlátozások.
A COVID-19 világjárványra adott válaszként és a vírus terjedésének megakadályozására a magyar koraszülött intenzív osztályok szigorúan korlátozott szülői kapcsolattartást, illetve bizonyos helyeken látogatási tilalmat rendeltek el.
Kedves Várandós és Szoptató Édesanyák!
A járvány közepette sok kérdés merül fel az édesanyák és az újszülöttek védelmével, valamint a szoptatással kapcsolatban. A következőkben az Magyar Gyermekorvosok Társasága és az Magyar Perinatológiai Társaság szakemberi segítenek az eligazodásban a legfrissebb tudományos ismeretek és az eddigi hazai tapasztaltok alapján.
Az alábbi táblázatban a munkából vagy élelmiszer vásárlást követően érdemes betartani hazaérkezéskor, annak érdekében, hogy csökkentsük a koronavírus-fertőzés kockázatát és a családtagok számára is védelmet nyújt. Egyszerű, alapvető intézkedésekről van szó, pár praktikus tanáccsal, amelyeket érdemes megfontolni.
Mielőtt kezet mosnátok, döntsétek el melyik gyerekdalt vagy dalokat éneklitek kézmosás közben ! A helyes kézmosás időtartama fél perc - kétszeri “boldog szülinapot“ dalocska eléneklésének ideje!
AZ EFCNI (Eruópai Alapítvány az Újszülötek Ellátásáért) tette közzé a Professor Doctor Christoph Bührerrel készült interjút, aki a Charité Berlin Kórház Koraszülött osztályának vezető professzora.
EMMI tájékoztatói a koronavírus fertőzéssel kapcsolatban letölthető PDF formában.
Dátum: 2020. február 15.
Helyszín: Europa Congress Center
Immár negyedik alkalommal került megrendezésre a MOK Budapesti Területi Szervezet támogatásával a Budapesti Orvosbál, ahol a régi idők báli hangulatában szórakozhatott a vendégsereg. A IV. Budapesti Orvosbálon a klasszikus bálok világáé volt a főszerep és a közös ünneplésen túl a társasági kapcsolatok erősítése is fókuszba került.
Az európai szülői szervezetek képviselői 2008 óta dolgoznak együtt és ugyan kezdetben “csak” 18 ország szülő képviselői vettek részt az együttműködésben, de már akkor láthatóvá vált, hogy ez a szoros kapcsolat fogja megalapozni az Európai alapítvány az újszülöttek ellátásért (EFCNI) sikeres munkáját.
2019. december 5-én Vilniusban került megrendezésre a Global Summit for the Preemies elnevezésű konferencia, amelynek középpontjában az újszülött ellátásra vonatkozó európai szabványok (Eurpean Standards off Care for Newborn Infants) álltak.
A Koraszülöttek Világnapja alkalmából Egyesületünk pályázatot hirdetett a III-as szinten működő koraszülött intenzív osztályok között. Egyesületünk megalakulása óta elsődleges célunk a családbarát, fejlődésközpontú ellátás meghonosítása Magyarországon.
A szülői szervezetek fontos szerepet játszanak az egy évvel ezelőtt, 2018-ban Brüsszelben elindított European Standards of Care for Newborn Health szabványok bevezetésének és implementlálásának végrehajtásában.
Az európai szülőszervezet (EFCNI) rendszeresen tart szemináriumokat a szülői szervezetek képviselőinek, hogy elmélyítve a szabványok ismereteit, segítse munkájukat.
2019. november 18-22 között a Melletted a helyem Egyesület alapítói, tagjai és meghívott szakértők járták körbe a koraszülés témakörét szakmai és szülői szemszögből az RTL Reggeli című músorában. Egész héten a koraszülöttekről beszélgettünk és több információ és vélemény is elhangzott ez ügyben. De nagyon fontos, hogy ebben a különösen érzékeny és kényes helyzetben az a legfontosabb, hogy mindig szakemberektől tájékozódjanak a szülők, ne laikus ismerősöktől! Merjenek információt kérni azoktól, akik hivatásszerűen foglalkoznak a koraszülöttek ügyével.”
A Segíts Élni Alapítvány meghívására 2019. November 15-én a Koraszülöttek Világnapja alkalmából jótékonysági bálon vett részt Egyesületünk. Az Alapítvány már 26 éve támogatja a miskolci PIC-ben ápolt koraszülötteket és betegen született újszülötteket mihamarabbi gyógyulásuk érdekében, valamint az Alapítvány üzemelteti a regionális koraszülött mentés – szállítást. Bánné Dr. Gál Boglárka, a Borsod Abaúj Zemplén Megyei Közgyűlés alelnök köszöntőjét követően Dr. Nádor Csaba, Egyesületünk elnöke és Nagy Lívia, Egyesületünk alelnöke átadta azt a zajtszintmérő fület, mely segíti a koraszülött babák fejlődését támogató környezet kialakítását.
2019. November 8-9-én immáron hetedik alkalommal rendezték meg a SCENE (Separation and Closeness Experiences in the Neonatal Environment) symposium elnevezésú kutatói konferenciát, mely nemzetközi szakemberek multidiszciplináris munkacsoportja. Kutatásaikkal, megfigyeléseikkel arra törekednek, hogy javítsák a szülők és csecsemők újszülöttellátás során szerzett tapasztalatait, illetve az ellátás kimenetelét.
The SCENE (Separation and Closeness Experiences in the Neonatal Environment) Symposium was organized for the 7th time between November 8 and 9 in 2019, representing a multidisciplinary working group of international experts. Their research and observations are aimed at improving the experience of parents and infants during the neonatal journey, along with the outcome of care. The SCENE cooperation (http://sceneresearch.net/) initiates research projects that analyze how and why physical and emotional closeness between parents and infants varies between PIC/NIC units both within the country and internationally; the short and long-term effects of closeness and separation on infants, parents and the parent-baby dyads; as well as how the health and well-being of both parents and babies could be optimized.
2019. November 8-9-én immáron hetedik alkalommal rendezik meg a SCENE (Separation and Closeness Experiences in the Neonatal Environment) symposium elnevezésű kutatói konferenciát, mely nemzetközi szakemberek multidiszciplináris munkacsoportja. Kutatásaikkal, megfigyeléseikkel arra törekednek, hogy javítsák a szülők és csecsemők újszülöttellátás során szerzett tapasztalatait, illetve az ellátás kimenetelét. Idén a „Melletted a Helyem Egyesület” koraszülöttek ellátásért betegszervezet és a Semmelweis Egyetem szervezésében Budapest ad otthont a szakmai eseménynek.
Koraszülöttek Világnapja, Jótékonysági bál a miskolci koraszülöttekért! Immár 5. alkalommal kerül megrendezésre az Alapítványunk szervezésében jótékonysági bál, melyet az idén szerettünk volna összekötni a november 17-én tartandó Koraszülöttek Világnapjával.
Várjuk olyan P.I.C. 3-ban dolgozó PICi csapatok (1 orvos és 1 nővér) jelentkezését, akik szeretnének velünk tartani jövőre (2020.március 19.) a stockholmi Karolinska Egyetem által szervezett Ultra Early Intervention konferenciára. A konferencia témája a baba- és családközpontú fejlődést támogató gondoskodás lesz. Az utazással kapcsolatos költségeket az Egyesület állja.
A Magyar Perinatológiai Társaság XVII. kongresszusa ebben az évben a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika és a frissen alakult Neonatológiai Tanszéki Csoport szervezésében Siófokon került megrendezésre.
Megjelent a WHO és az UNICEF globális részletes jelentése a "Túlélni és fejlődni: átalakítani az ellátást minden alacsony súllyal és/vagy betegen született újszülött számára » "Survive and thrive: transforming care for every small and sick newborn" címmel!
"A legkisebb kenguruk tudnak a legnagyobbat ugrani."
A Melletted a helyem Egyesület idén IV. alkalommal rendezte meg kenguruversenyét a hazai PIC osztályok között. A verseny célja, hogy népszerűsítse a kenguru-módszert, és arra buzdítsa a hazai PIC osztályok dolgozóit, hogy a kenguruzás gyakorlata az osztályokon a napi rutin részévé váljon. A 2019-es verseny május 1-én kezdődött és a hagyományokhoz híven május 15-én, a Kenguruzás világnapján ért véget.
A Kistestvérek, nagytestvérek című mesekönyvem fejezetei között egy koraszülött kisbaba születéstörténete is szerepel. Ennek megírása és megrajzolása során nagy segítséget nyújtottak nekem a Melletted a Helyem Egyesület által készített PICi filmek, illetve a Péterfy Kórházban és a Semmelweis Klinikán tett látogatásaim.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata tisztelettel meghívja az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából megrendezésre kerülő „Képesség és képessé tevés” című konferenciára
A tudás és tapasztalat megosztása kulcsfontosságú, ezért 2019. június 28–29-én Silke Mader, Dr. Johanna Walz és Dr Silvia Kolossa, az európai szülőszervezet munkatársai, 15 ország szülőképviselőjének tartott gyakorlati képzést „Hogyan szervezzünk szakértői kerekasztal megbeszélést” címmel.
Az EFCNI (European Foundation for Care of Newborn Infants), az Európai Szülőszervezet kezdeményezésére megalakult a GLANCE (Global Alliance for Newborn Care), a Globális Összefogás az Újszülöttek Ellátásáért.
Az alapító bizottsági találkozót 2019. június 30.-a és július 1.-e közöt tartották Münchenben.
Minden Újszülött Mindenhol: a szakadékok eltüntetése az újszülött ellátásban - a WHO és az Unicef bemutatta “Survive and Thrive” [Túlélni és gyarapodni] című globális jelentését a WHO Genfben megrendezett Egészségügyi Világgyűlésén
Nagy Bonnard Livia cikke
A Fővárosi Törvényszék a Melletted a helyem Egyesület változásbejegyzési ügyében meghozta az alábbi végzést:
A bíróság a 01-02-0016037. törvényszéki nyilvántartási szám alatt bejegyzett egyesületet a 2011. évi CLXXV. tv. szerinti KÖZHASZNÚ SZERVEZETTÉ minősíti jelen végzés jogerőre emelkedése napjától.
Köszönjük Mindenkinek, aki tett ezért!
A Fiatal Neonatológusok Találkozója alkalmából Dr. Szabó Miklós, a Magyar Perinatológiai Társaság elnöke meghívására Dr. Sebestyén Beáta, az EMMI Egészségpolitikai Főosztály vezetőjének köszöntőjével kezdődött meg az immáron negyedik alkalommal megrendezésre került szakmai konferencia.
A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége és az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata szervezésében "Választhatunk! Lehetőségek a családtámogatásban” konferenciát rendeztek a Parlamentben.
Egyesületünk alelnaköke, Nagy Lívia "Koraszülöttek és családjaik támogatása, Európai kitekintés" címmel tartott előadásában kiemelte, hogy évente több, mint 8000 újszülött
kezdi meg életét különböző besorolású koraszülött intenzív osztályokon, 8000 család formálódik az egészségügyi dolgozók segítségével. Számos osztályról hiányoznak a családbarát ellátás alappillérei, az egyik legjelentősebb a pszichés segítő szakemberek hiánya mind a szülők, mind a szakszemélyzet részére.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége a Család nemzetközi napja alkalmából konferenciát rendez "Választhatunk! Lehetőségek a családtámogatásban" címmel.
Helyszín: Országház, Felsőházi terem (1055 Budapest, Kossuth tér 1-3.)
Időpont: 2019. május 17. péntek, 1000 - 1300
Tudtad, hogy a legkisebb kenguruk tudnak a legnagyobbat ugrani?
A Melletted a helyem Egyesület negyedik alkalommal hirdeti meg a Kenguruzás Világnapja alkalmából immár hagyományosnak számító Kenguruversenyét, melynek pontos dátuma : 2019. május 1-15.
Az idén legfőbb célunk, hogy a kengurubébiket együtt nevelgető Szülők és a PIC-en dolgozó Szakemberek a gyakorlatban is megismerjék a fenti kérdésre adandó helyes választ.
Dr. Szabó Miklós (PhD Med Habil egyetemi docens), felkérésére a 2019 II. félévi graduális képzés Neonatológia kötelezően választható tárgy oktatás keretében szemináriumi előadás megtartására kérte fel Dr. Nádor Csabát, a SOTE II. számú nőgyógyászati klinika, koraszülött intenzív osztáyának főorvosát és Nagy Líviát, a Melletted a helyem Egyesület szülői képviselőjét.
A Szent Kristóf-díjat olyan személyiségek kaphatják, akik kiemelkedő munkát végeznek a gyermekek és a hátrányos helyzetű fiatalok nevelésében, a gyermekvédelem, a gyermek- és ifjúságügy területén. Idén ezt a díjat március 6-án Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkártól Nádor Csaba, egyesületünk elnöke vehette át.
Beneda Attila méltatásában kiemelte, hogy a koraszülöttek gyógyításában a XXI. században már kevés az eszközökre és gyógyszerekre fókuszálni, szükség van a családok bevonására is. A családbarát koraszülött ellátás egyik hazai úttörőjének nevezte Nádor Csabát, aki ezért a tevékenységéért részesült az elismerésben.
Írta: M. Rácz Beatrix
2019. februárjában, immáron tizenhatodik alkalommal került megrendezésre a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság (MPPPOT) kongresszusa. A rendezvény mottója: „Pendülő húrok - emlékek, élmények rezonanciája a szülés születés terében.”
Pár héttel ezelőtt ismét abban a megtiszteltetésben volt részem, hogy együtt tölthettem pár napot Inga Warrennel, a FINE képzés alapítójával. Közel 4 éve ismerem személyesen Ingát, először a Budapesten szervezett első jENS konferencián volt szerencsém meghallgatni előadását a fejlődéstámogató ellátás fontosságáról. Lélegzetvisszafojtva hallgattam Nick Conneman-nal közös prezentációját a NIDCAP módszerről, a baba megfigyelésén alapuló ápolásának és összefonódásának fontosságáról és a szülő, mint elsődleges ellátó szerepéről.
2019. február 22-23. München
Az európai standardok ismerete és az azokhoz kötődő képzések kulcsfontosságúak és elengedhetetlenek, amennyiben a napi gyakorlati ellátásba is szeretnénk bevezetni azokat. Ezúttal 12 európai ország szülői képviselői gyűltek össze, és lépésről lépésre haladva megtanulták "olvasni" az irányelveket, majd különböző projekt menedzsment gyakorlatokat végeztek. Magyarországot Egyesületünk alelnöke, Nagy Lívia képviselte a két napos képzés során.
Az elmúlt évek hagyományaihoz híven, 2019 január végén az EFCNI újra megszervezte az európai szülői szervezetek találkozóját (POM) a németországi Freisingben. A 15. találkozón több, mint 30 ország 100 résztvevő képviselte a koraszülött babák és szüleinek érdekeit az európai, észak és dél-amerikai illetve az afrikai kontinensről. A találkozón lehetőség nyílt a nemzetközi szervezetek számára, hogy bemutassák munkájukat, tevékenységeiket és célzott projektjeiket a nemzetközi szülői képviselők csoportjának.
Az újszülött érkezését mindig nagy várakozás előzi meg. A koraszülöttek és a beteg újszülöttek családjai számára azonban a fellépő egészségügyi kihívások és a pszichológiai terhek igencsak stresszessé tehetik ezt az eseményt. Európában évente mintegy 500 000 csecsemő - az élve születettek körülbelül 10%-a - születik a terhesség 37. hete előtt. Jóllehet az elmúlt 40 év során jelentősen javultak a túlélési és a gyógyítási eredmények, az öt- évesnél fiatalabb korosztály halálozásának és az élethosszig tartó betegségeknek továbbra is a koraszülöttség az egyik fő oka.
Napjainkra Magyarországon társadalmi prioritássá vált a népesség megtartásának, illetve lehetőség szerinti növelésének kérdése. Méltán büszkék lehetünk a hazai perinatológia eredményeire, a csecsemőhalandósági mutatók elmúlt években bekövetkezett látványos csökkenésére, és a túlélés minőségi mutatóinak javulására. Ugyanakkor a korábbiakhoz képest is nagyobb várakozással fordul a társadalom a perinatológia felé, ami jelenleg a szülészeti és újszülött ellátások családbarát ellátási formákban való megvalósulása iránt támasztott új igényekben mutatkozik meg leginkább.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége Egyesületünk segítségével az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából "Fókuszban az édesapák" címmel konferenciát szervezett a Parlament Felsőházi Termében. Az immáron hagyománnyá vált konferencia, mely harmadik alkalommal került megrendezésre, ezúttal a család támogató szerepére kívánta felhívni a figyelmet, hiszen főleg az édesapák segítsége és támogatása nélkül az egészségesen, betegen vagy korábban érkezett kisbaba anyatejes táplálása nagyon nehéz.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége “Családnak lenni” címmel immáron második alkalommal rendezett konferenciát a Parlamentben. Megtisztelő meghívásukra ebben az évben is betekintést nyújthattunk előadásunkkal a koraszülést átélt családok életébe.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége tisztelettel meghívja az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából megrendezésre kerülő „Fókuszban az édesapák” című konferenciára.
Helyszín: Országház, Felsőházi terem (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.)
2012-ben a Honvédkórház PICi csapata roadshow formájában oktatást tartott az ország 15 PIC-ében a koraszülöttek szülőszobai stabilizálásáról.
2018 májusa Egyesületünk életében a kenguruzás jegyében telt. A Korábban Érkeztem Alapítvány és Egyesületünk meghívására ismét Magyarországon üdvözölhettük Prof. Nils Bergmant, a kenguru módszer egyik leghíresebb kutatóját, nagykövetét. A Kenguruzás világnapja (május 15.) alkalmából immáron harmadik alkalommal kenguruversenyt hirdetettünk a Koraszülött Intenzív Centrumok (PIC) között.
MEGHÍVÓ
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége „A család nemzetközi napja” és a Családok Éve alkalmából konferenciát rendez „Családnak lenni” címmel.
Immár harmadik alkalommal szeretnénk felkérni az összes PICi anyukát és apukát, nővérkét és orvost, hogy ünnepeljünk együtt!
2018-ban is útjára indítjuk a PICi kenguru versenyt, melynek igazi nyertesei a PICi Hősök lesznek. Ezúttal 10 napon keresztül gyűjtjük az adatokat arról, hogy melyik PIC-ben mennyi időt töltenek "kenguruzva" a gyermekek. Aztán eredményt hirdetünk, és az első helyezett PIC-et és a nyertes PICit megjutalmazzuk.
Időpont: 2018. április 21. 10:00-13:00
Helyszín: Budapest 11. kerület, Bartók Béla út 40. Manó Fotó studió
Ebben az évben Egyesületünk Anyák Napja alkalmából Kabai Katalin (www.facebook.com/kabai.katalin.5) fotós segítségével ingyenes anya-"kora"gyerek fotóval szeretne megajándékozni minden koraanyut és gyermeké(ei)t
2018. április 5-én Dr. Beneda Attila (család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár) és Dr. Lelkes Ildikó (Családügyi Szervezési és Koordinációs Osztály) meghívására a Melletted a helyem Egyesület alelnöke Livia Nagy, Mandy Daly az Irish Neonatal Health Alliance betegjogi képviselője és Dr. Miklós Szabó a Magyar Perinatológiai Társaság elnöke egyeztetető tárgyaláson vett részt az Emberi Erőforrások Minisztériumában, melynek célja a családbarát koraszülött ellátás mielőbbi bevezetése az ország minden koraszülött intenzív osztályán.
2017. November 17-én, a Koraszülöttek Világnapja alkalmából sajtótájékoztató és szakmai konferenciából álló ünnepségsorozatot rendezett Egyesületünk a Honvéd Kórház konferenciatermében, majd a nap végén a lila színben ünneplő Lánchíd lábánál a Te hangodat ismerem program alapítójával Hazay Tímeával énekeltük a PICik himnuszát az egybegyűlt családokkal és szakemberekkel. A szervezésben és lebonyolításban partnereink voltak a Szakmai Kollégium Védőnői tagozta, a Fiatal Családosok Klubja (FICSAK) és a Magyar Honvédség.
2017 október 5.-7. között a gyönyörű, őszi színekbe öltözött Tapolcán került megrendezésre a Magyar Perinatológiai Társaság XV. Kongresszusa. A kongresszus témái között szerepelt a koraszülés - koraszülöttség komplex szülészeti és neonatológiai megközelítése, az anyai betegségek és azok szűrése, kardiológiai és neurológiai vontakozások- következmények valamint a Korababák táplálása. Egyesületünk a kongresszus kezdetén "családbarát versenyt" hirdetett az "Ápolás és Táplálás szekció" előadói között. Arra voltunk kíváncsiak, melyik előadás tükrözi leginkább a családbarát ellátás fontosságát vagy emeli ki annak kihívásait.
Az EFCNI (Európai Alapítvány az újszülött gyermekek ellátásáért) az elmúlt években számos nagy kezdeményezést indított útjára, a Koraszülöttek Világnapja mostanra már mindenki által ismert, szeretett ünneppé nőtte ki magát. 2010-ben elkészített egy átfogó európai felmérő tanulmányt, aminek eredménye az európai politikai elittet sokkolta, és melynek hatására Dr. Angelika Niebler és Dr. Peter Liese létre hozta az "Édesanyák és Gyermekeik Egészségéért Érdekképviseleti Csoportot" az Európa Parlamentben.
2017 június 8 és 10-e között immár második alkalommal került megrendezésre a FINETA 2.0, azaz a Fiatatal Neonatológusok Találkozója Kecskeméten a Korábban Érkeztem Alapítvány támogatásával. A konferencia témája a lélegeztetés, surfactant kezelés fontossága, a kardiológiai fejlődési rendellenességek és az új diagnosztikai és terápiás eljárások voltak.
MEGHÍVÓ
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata
és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége tisztelettel meghívja az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából megrendezésre kerülő „Egyszerű vagy bonyolult” című konferenciára
Helyszín: Országház, Felsőházi terem (1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 1-3.)
Időpont: 2017. augusztus 01., kedd, 10:00-13:00
Fővédnök: Mátrai Márta, az Országgyűlés háznagya
2017 Egyesületünk életében a kengurzás jegyében telik. Meghívásunkra Budapesten üdvözölhettük Prof. Nils Bergmant, a kenguru módszer egyik leghíresebb kutatóját, nagykövetét. A Kenguruzás világnapja (május 15.) alkalmából immáron második alkalommal kenguruversenyt hirdetettünk a Koraszülött Intenzív Centrumok (PIC) között. A kengurumódszer, melynek lényege a bőr- bőr kontaktus létrejötte az édesanya vagy az édesapa mellkasán, elengedhetetlen a legapróbb koraszülött babák kiegyensúlyozott fejlődéséhez.
"A család a hozzánk legközelebb eső kórház, a gyerekeink első iskolája, és egyben a legjobb, legszebb öregek otthona is."
XVI. Benedek pápa
MEGHÍVÓ Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata
és a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége tisztelettel meghívja a Család nemzetközi napja alkalmából megrendezésre kerülő
A Semmelweis Egyetem Klinikai Központja, a Magyar Perinatológiai Társaság és a Melletted a helyem Egyesület meghívására Nils Bergman tudományos előadást tartott Budapesten. Ma már tudományos evidenciák támasztják alá azt, hogy a folyamatos bőrkontaktus az anyával nagymértékben növeli az anya kompetens viselkedését és erős hatása van az anya-baba párost védelmező apa szerep kialakulásában is. Számos kísérlet bizonyítja a folyamatos bőrkontaktus és a sikeres anyatejes táplálás - szoptatás összefüggését, illetve a szoptatás kritikus szerepét az agy fejlődésében.
A Kenguruzás világnapja (május 15.) alkalmából a Melletted a helyem Egyesület immár második alkalommal kenguruversenyt hirdet a Koraszülött Intenzív Centrumok (PIC) között. A 2017-es Kenguruversenyt április 22-én az Óbudai Futónapon a 10:30-kor induló Családi Futam startpisztolya indítja el. A verseny 2017. május 15-én éjfélkor zárul. A Kenguruverseny fővédnöke és futókövete: Dr. Schill Beáta Kengurumama, Aranyanyu.
Kangaroo Care Awareness Day 2017 Már második alkalommal szeretnénk felkérni az összes PICi anyukát és apukát, nővérkét és orvost, hogy ünnepeljünk együtt!
2017-ben is útjára indítjuk a kenguru PICi versenyt, melynek igazi nyertesei a PICi Hősök lesznek. Ezúttal 3 héten keresztül gyűjtjük az adatokat arról, hogy melyik PIC-ben mennyi időt töltenek "kenguruzva" a gyermekek. Aztán eredményt hirdetünk, és az első három helyezett PIC-et és a nyertes PICit megjutalmazzuk.
Az extrém koraszülöttek felnőttkorban döntően jól teljesítenek a társadalomban. A koraszülöttek megbetegedései annál gyakoribbak és súlyosabb lefolyásúak, minél alacsonyabb a gesztációs kor. Nehéz megjósolni persze, hogy a koraszülöttek számára mit hoz a jövő, ha elérik a felnőttkort, ezért is fontos számukra a támogatás és a folyamatos megfigyelés.
A Semmelweis Egyetem Klinikai Központja és a
Magyar Perinatológiai Társaság és a
Melletted a helyem Egyesület
tisztelettel meghívja Önt az alábbi tudományos előadásra.
Az Európai Alapítvány az Újszülöttekért (EFCNI) éves konferenciáját és díjátadóját 2017. január végén Münchenben tartotta. Az EFCNI szervezete és Európát átszövő hálózata azért dolgozik, hogy az újszülött és koraszülött babákat, valamint családjukat megillető humánus ellátás és evidenciákon alapuló orvoslás Európa szerte egységes legyen. A szakértő gárda a szülőkkel közösen tesz azért, hogy a gyermekek hosszútávon az elérhető maximális egészségnek örvendjenek, legyenek akár koraszülöttek, akár extrém koraszülöttek, akár maradandó károsodással született babák.
Magyarországon minden tizedik gyermek a 37. terhességi hét előtt, koraszülöttként jön a világra. Jelentős hányaduk a gondos orvosi ellátás ellenére is maradványtünetekkel marad életben. Az Egyesület fő célja, hogy Magyarországon csökkentse a koraszülések számát, és javítsa a koraszülöttek egészséges túlélési arányát.
November 17-e, a Koraszülöttek Világnapja sok éven keresztül kihangsúlyozta a koraszülésmegoldására irányuló globális erőfeszítéseket. Az Európai Alapítvány az Újszülöttek Ellátásáért (EFCNI) kezdeményezéséhez később csatlakozott az afrikai LIttleBigSouls szervezet,majd az amerikai March of Dimes és az ausztrál National Premmie Foundation. Mára már rengeteg kezdeményezés helyezi globálisan reflektorfénybe a koraszülött babák és családjaik helyzetét. Körülbelül 15 millió újszülött születik világszerte a 37. gestatios hét előtt, és ez a szám egyre növekszik, változó értékben (az összes szülés 5-18%-a) a különböző országok között.
A koraszülöttek világnapja alkalmából a koraszülöttek családbarát ellátásáért tevékenykedő Egyesületünk figyelemfelhívó sétát szervezett a lila Lánchídon szakmai partnereinkkel, valamint csatlakozott az Első 1000 Nap Programhoz.
Az Egyensúly Centrum és a Korábban érkeztem Alapítvány regionális szülői szervezet meghívására Korai érintkezés és kommunikáció az újszülöttel címmel előadás sorozatot tartott Dr. Nils Bergman Szegeden. Bergman professzor hosszú évek óta kutatja és tanítja a Kenguru módszert. A neves szakember meghívásával az volt a céljuk, hogy bemutassák a Kenguru módszert valamint annak gyakorlati alkalmazását, illetve elfogadtassák a magyar szakemberekkel a módszer gyerekmekek személyiségfejlődésére gyakorolt idegélettani jelentőségét és hatásait. Az előadás sorozatot Nagy Lívia, a Melletted a helyem Egyesület alelnöke nyitotta meg, aki saját koraszülés történetén keresztül mutatta be a módszer fontosságát, illetve annak hiányának következményeit, majd beszélt az Egyesület munkájáról, céljairól.
November 13-án, vasárnap délután 17 órakor különleges, meghitt koncertre került sor a Budapest Music Centerben. A Melletted a helyem Egyesület a legkisebb hősök, a koraszülött babák, az Ő szüleik, családjuk és az Őket segítő orvosok, fejlesztők, ápolók tiszteletére szervezett hangversenyt a Koraszülöttek Világnapja alkalmából, a tisztelet, a hála és az összefogás jegyében.
Alig egy bő hét és ismét itt a Koraszülöttek Világnapja, sétáljunk együtt a PICi hősökért! Magyarországon a koraszülés népbetegség. Minden tizedik újszülött idő előtt jön világra. Sétáljunk együtt azokért a PICi hősökért, akiknek már életük kezdetén komoly harcot kell vívniuk az életben maradásért. A Melletted a helyem Egyesület csapata idén is lázasan készülődik, hogy méltó módon hívjuk fel a figyelmet a PICikre.
Az ország négy vezető neonatológusa úgy döntött, hogy szakmai összefogást kezdeményez az anyatejes táplálás védelmére és promótálására. Dr. Szabó Miklós, Egyesületünk alapító tagja, az MPT elnöke, Dr. Gárdos László, Egyesületünk és a Neonatológia Tagozat tagja, Dr. Kovács Tamás, az MGYT főtitkára és Dr. Nádor Csaba, az Egyesület elnöke szerkesztett egy szoptatást támogató deklarációt, és a következő hónapokban felkéri az összes szakmai és civil szervezetet, hogy csatlakozzanak a mozgalomhoz. A dokumentum itt letölthető
Az MPT (Magyar Perinatológiai Társaság) XIV. Kongresszusának legfontosabb célkitűzése a szülők egyre erőteljesebb bevonása a neonatológiai ellátásba illetve a szülészek és neonatológusok szorosabb összefogása olyan nagyon fontos témákat felölelve, mint a fejlődési rendellenességek, a császármetszés kérdésköre illetve a szoptatás elősegítése. Örömmel tapasztaltuk, hogy a 2 napos tanácskozás során, számos szakember visszautalt a szülői szimpóziumon hallottakra és arra reflektálva illetve beillesztve építette fel előadását.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és Neonatológiai Tagozata konferenciát rendezett az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából 2016. Augusztus 1-én a Parlamentenben "Az anyatejes táplálás jelentősége" címmel.
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozata és Neonatológiai Tagozata konferenciát rendez az Anyatejes Táplálás Hete és a Szoptatás Világnapja alkalmából "Az anyatejes táplálás jelentősége" címmel.
Az arcvédő párna kifejezetten a koraszülött intenzív osztályokon használt légzéstámogató eszköz kíméletesebb rögzítéséhez használható kiegészítő elem, melyet egy anyuka az inkubátorban lévő babája mellett álmodott meg kislánya arcocskája védelmében. A prototípus egy kedves tatabányai doktornő ügyes kezei által készült.
A kengurumódszer népszerűsítését tűzte ki célul maga elé a Melletted a helyem Egyesület figyelemfelkeltő akciója, melyben a Kenguruzás világnapja alkalmából versenyt hirdetett a PIC-ek közöt, arra buzdítva őket, hogy a lehető legtöbb időt töltsék édesanyjuk vagy édesapjuk mellkasán kenguruzva a babák. A programban való részvételre az Egyesület honlapján lehetett jelentkezni, ahol egy héten át rögzítették a szülők a kenguruzások időtartamát. A verseny 2015. május 9.-től május 15. éjfélig tartott.
A Kenguruzás világnapja alkalmából a Melletted a helyem Egyesület kenguruversenyt hirdetett a PIC-ek között 2016. május 9.-15. között azzal a céllal, hogy népszerűsítse az evidenciákon nyugvó, bizonyítottan jótékony hatású kenguru módszert. Egy vándorserleggel szeretnénk hagyományt teremteni az adott évben legtöbbet kenguruzó PIC kitüntetésére.
Abdul doktor, a gyulai orvos hitvallása: Sokat mosolyogni, megölelni a beteget, mert annak gyógyító ereje van!
Az ölelés gyógyító ereje - A Jemenben született dr. Abdulrahman Abdulrab Mohamed rutinosan válaszol a kérdésekre és türelmesen pózol.
Nagyon meglepett a kitüntetés híre, ettől magasabbra nem lehet jutni sem mint gyógyító orvosnak, sem mint kutató gyermekgyógyásznak - mondta György csecsemő- és gyermekgyógyász, akadémikus, aki a Parlamentben átvehette a Széchenyi-díjat.
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara Gyermekgyógyászati Intézetének vezetője, egyetemi tanár a szabadgyök-kutatás és az érbetegségek gyógyítása terén kiemelkedő tudományos tevékenysége, valamint a gyermekgyógyászat, különösen a kis súlyú koraszülöttek és veszélyeztetett újszülöttek magas színvonalú ellátása érdekében végzett lelkiismeretes gyógyítói és eredményes intézményvezetői munkája elismeréseként kapta a díjat.
2015 November 10-én kedden, csupán néhány nappal a november 17-én tartott Korszülöttek Világnapja előtt ismert egészségügyi szakemberek és akadémikusok különböző EU tagállamokból, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nagykövetei és betegjogi képviselők találkoztak Brüsszelben, hogy nézeteiket megosszák egymással az édesanyák és koraszülöttek egészségügyi helyzetével kapcsolatban Európában.
Az Édesanyák és Gyermekeik Egészségéért Érdekképviseleti Csoportot 2011 májusában alapította Dr. Angelika Niebler parlamenti képviselőtársával, Dr. Peter Liese-zel.
A csoport célja, hogy egybegyűjtsön egy változatos, az Európai Parlament Tagjaiból (EPTk) álló képviseleti csoportot, amely nyílt dialógust kezdeményezve segít biztosítani a lehető legjobb kezdetet minden újszülöttnek egész Európában csakúgy prevenció, mint korszerűsített koraszülött és újszülöttellátás útján egyaránt.
Frissen végzett ápoló vagy aki az újszülöttellátásban szeretne elhelyezkedni? Itt van öt dolog amit mindenképp tudnod kell ahhoz, hogy sikeresen kezdhesd karriered.
1. Nem tudhatod amit nem tudsz. Folyamatosan tanulj, gyarapodj, és soha ne érezd magad kényelmesen semmilyen szituációban.
1. Nem tudhatod amit nem tudsz. Folyamatosan tanulj, járj képzésekre, és soha ne érezd magad kényelmesen semmilyen szituációban. Amint megkapod a bizonyítványod, úgy érzed a világot is képes lennél megváltani. Ha túlélted az ápoló hallgatók fárasztó kalandjait, akkor már bármire képes vagy! Hatalmas eredményt értél el, olyat amire nem mindenki lenne képes; veregesd hát meg a vállad ezért. Viszont a tudás amit elsajátítottál csak a felszínt súrolja.
Egy kutatás a Nemzetközi Ápoláskutatási Folyóiratban arra enged következtetni, hogy ha a PIC-en dolgozó ápolók munkakörülményei jobbak, és magasabb a végzettségük (minimum Bsc), az osztály pedig megfelelő létszámmal működik, több babát engednek haza anyatejes táplálással.
Kangaroo Care Awareness Day - Szeretnénk felkérni az összes PICi anyukát és apukát és nővérkét és orvost, hogy ünnepeljünk együtt! Egy PICi versenyt indítunk, melynek igazi nyertesei a PICi Hősök lesznek. Egy hétig gyűjtjük az adatokat arról, hogy melyik PIC-ben mennyi időt töltenek "kenguruzva" a gyermekek. Aztán eredményt hirdetünk, és a nyertes PIC-et és a nyertes PICit megjutalmazzuk.
Amennyiben az Önök gyermekét PIC (NIC)-ben ápolják, regisztráljon a honlapunkon! Május 9-én 00:00-tól Május 15-én 23:59-ig jegyezze be, hogy mennyi időt töltött gyermekével kenguruzva! Minden egyes "kenguru eseményt" külön jelöljön! Két nyertest fogunk hirdetni, egy PIC-et, ahol az 1 hét alatt a legtöbbet kenguruztak a babák, és egy PICit, aki a szüleivel a legtöbb időt töltötte kenguru módszerrel. A nyeremények kapcsolódnak a kenguru(k)hoz :)
Honvédkórház PIC
Jótékonysági uzsonna a legkisebb babákért!
2015. november 17.-én 1400 - 1700 a Honvéd Kórház aulájában. Várjuk süteménnyel, habos kakaóval, kávéval.
Cím 1062 Budapest Dózsa György út, 112
A Melletted a helyem Egyesület szakmai partnere a GE egyedülálló figyelemfelkeltő akcióival szeretné felhívni a figyelmet a koraszülöttekre
A koraszületés Magyarországon sokkal több családot érint, mint gondolnánk. A legfrissebb adatok szerint hazánkban kiemelkedően magas, 9% körüli a koraszülések aránya, ami azt jelenti, hogy körülbelül minden tizedik gyermek idő előtt jön a világra. Az évente közel nyolcezer koraszülött közül pedig körülbelül 1 200 gyermek 1 500 gramm alatti testsúllyal születik.
2024.10.07
2024.08.21
2024.08.21
2024.05.14
2024.05.06
2024.04.18