A szülők bevonása az újszülött intenzív ellátásban dolgozó szakemberek FINE (Family and Infant Neurodevelopmental Education) képzésébe jelentős hatással volt a program fejlődésére.
2017 óta Magyarországon és Romániában a szülők aktív szerepet kapnak a FINE képzés során. Kezdetben szervezőként, koordinátorként és fordítóként, később egyértelművé vált az oktatók számára, hogy a szülők saját tapasztalata és elkötelezettségük a PIC ellátás javításában rendkívül értékes, így szerepüket kiterjesztették, hogy egyedi módon, oktatóként oszthassák meg élményeiket.

Az elmúlt másfél évben az Egyesült Királyság FINE oktató csapatába is toboroztak szülőket, akik nemcsak szülői tapasztalataikkal, hanem egyéb szakmai készségeikkel is gazdagítják az oktatás színvonalát.
A program célja a szülők személyes tapasztalatainak bevonása a képzési folyamatba, különös figyelmet fordítva a szülőkkel való kommunikáció fontosságára a neonatális intenzív osztályokon. Azok a szülők vehetnek részt az oktatásban, akiknek a gyermeke már hazaadásra került a PIC-ből, és már részt vesznek az utógondozásban, tehát maguk mögött hagyták a nehéz kórházi heteket és hónapokat.
E szülők saját tapasztalataik és tudásuk révén formálják a tantervet, segítenek témák vezetésében, valamint lehetőséget biztosítanak a személyes beszélgetésekre. A program félig előre meghatározott, így a beszélgetések határai kontrollálhatók, miközben a szülők számára pszichológiai támogatás is biztosított.

Az alábbi infógrafika bemutatja ennek az izgalmas kezdeményezésnek a céljait, módszerét és eredményeit:
A visszajelzések alapján a szülők részvétele jelentősen javította a képzés különböző aspektusait, beleértve a használt nyelvezetet és coaching technikák bevezetését. Az oktató szakemberek beszámolói szerint a szülők részvétele megváltoztatta tanítási módszereiket és a saját mindennapi ellátási gyakorlatukról alkotott szemléletüket.
A képzésben résztvevők a szülők személyes tapasztalatainak megosztását nagyra értékelték, és véleményük szerint azok emelték a képzés minőségét.
Külön kiemelendő a képzésben résztvevő szülők visszajelzése, akik saját tapasztalataik, élményeik és a FINE program értékeinek megosztásával úgy érzik, hogy pozitív hatással vannak a koraszülött babák ellátásának javítására, és ezáltal azok életminőségére is.
A megélt, személyes tapasztalatok felhasználásával az újszülött intenzív ellátásban dolgozó szakemberek lehetőséget kapnak arra, hogy jobban megértsék a szülők aggodalmait és segítséget kapjanak a szülőkkel való hatékony kommunikációhoz. A felmérés eredménye kedvet adhat más egészségügyi területen dolgozó szakemberek képzéséhez is, amelybe a páciensek tapasztalatait és részvételét is bevonják.
Az infógrafikát fordította és lektorálta Schottner Ági és Dr. Tóth Fanni. Munkájukat nagyon köszönjük!