• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

COINN Konferencia - Aalborg, Dánia

 2024-ben a COINN nagyszabású nővér konferenciát tartott Dániában, Aalborgban. A téma a partnerség támogatása volt, a szülők és szakszemélyzet között. A COINN világszerte támogatja és figyelemmel kíséri a koraszülött intenzív osztályon dolgozó ápolók kutatásait és tudományos munkáját.

Magyarországról a Melletted a Helyem Egyesület szervezésében és támogatásával tudtunk részt venni ezen az eseményen. A Semmelweis Egyetem mindhárom újszülött intenzív osztályáról 1-1 nővér vett részt a konferencián és készített összefoglalót osztálya számára a dániai tapasztalatokról.

A Melletted a Helyem Egyesület szintén nagy munkát fektet abba, hogy Magyarországon minél magasabb szintű koraszülött ellátás valósulhasson meg ehhez nélkülözhetetlen, hogy az ápolók nemzetközi tapasztalatokat szerezve, a legjobb gyakorlatokat beépítsék mindennapi ellátásukba.

A COINN konferencián rendkívül sokszínű és érdekes előadásokat volt szerencsénk meghallgatni. A világ több mint 20 országából voltak jelen ápolók és bemutatták legfrissebb kutatási eredményeiket. A témák főbb részét a koraszülötteket ellátó és gondozó csapat kialakítása és a szülők partnerségének támogatása adta, de ezenkívül szó volt a koraszülött ellátó ápolók jelenlegi helyzetéről, létszámának és képzettségi szintjének csökkenéséről, mely világszerte nem mutat túl bíztató képet.

 

 

 

 

A koraszülöttek fájdalomcsillapítása szintén kiemelt és nagy jelentőségű téma volt ezen a találkozón, melyben szintén nagy szerepet játszik a szülői jelenlét. Számomra rendkívül nagy hatással volt és nagyon megdöbbentett az az előadás, melyben részletesen felvázolták, hogy egy 23 hétre született extrém koraszülött az osztályon eltöltött idő alatt mennyi fájdalommal és stresszhelyzettel néz szembe. Kezdve a hang és fényhatásoktól a rendkívül gyakori fájdalmas beavatkozásokig. Nem kérdés számomra, hogy ezeket a nagyon törékeny babákat a legmesszemenőbb módon védjük és óvjuk ezektől a káros hatásoktól. Ezt viszont kizárólag csak az ápoló személyzet és a szülők szoros csapatmunkája tudja megoldani.

Megoldási lehetőségeket kaptunk arra vonatkozóan hogyan lehet kialakítani és megvalósítani a valódi 0-24 órás ellátást. Ezzel kapcsolatban gondolatébresztő és átalakító előadásokat hallgattunk.

 

 

 

Olyan provokatív kérdésekkel és megállapításokkal állítottak szembe, mint pl.

„Kié a baba?” illetve

„A szülő nem látogató”.  

A bőr-bőr kontaktus fontossága is végig a figyelem központjában volt, ugyanúgy, mint az anyatejes táplálás. Ez a két dolog rendkívül szoros kapcsolatban áll, és nélkülözhetetlen a koraszülöttek életének kezdetekor.

Fontos itt kiemelni, hogy a bőr-bőr kontaktusnak sem gesztációs korra vonatkozó határa, sem pedig időkorlátja nincs. Ezt rendkívül fontos átadni és megértetni az ellátó személyzettel.

 

 

 

 

A konferencia talán egyik legnagyobb lehetősége volt az aalborgi koraszülött intenzív osztályon tett látogatás. Itt minden olyan építészeti és rendszerszintű megoldást láthattunk, amit eddig csak az előadások keretein belül láttunk. Itt valóban a csapat része tud lenni a szülő, miután minden lehetőséget megkapnak hozzá. Teakonyha, öltöző, külön családi szoba áll rendelkezésükre és ami még nagyszerűbb, itt a csapatban már a testvérek is helyet kapnak. Külön játszó részük van a szülői tartózkodóban, ahol idejük egy részét el tudják tölteni, leckét írnak, játszanak. 

Mind az előadások, mind az osztályon tett látogatás nagy hatással volt rám. Munkámban nagy jelentőséggel bírnak az Aalborgban látott és halott, de mondhatom, hogy tanult új információk. A folyamatos szemléletváltozásnak nagy jelentősége van a jelenlegi koraszülött ellátásban.

 

 

 

És végül mit üzen nekünk az aalborgi COINN konferencia?

Addig amíg a 20 században az döntötte el a koraszülöttek sorsát és életben maradását, hogy milyen inkubátorok, milyen lélegeztetőgépek és monitorok vették őket körül, az életben maradásuk ezen eszközök korszerűségén múlt.

A 21. században a minőségi életben maradást az fogja eldönteni, hogy ki mennyire gondolja komolyan, hogy a koraszülöttek helye az édesanyák és édesapák, testvérek ölében, közelében van, hiszen neuroprotektív hatásuk mostanra bizonyított.
 

 
 

Keresés





Támogasd Őket, támogass bennünket!