A 10. SCENE Szimpóziumot 2024. május 10–11-én rendezték meg az Uppsala Egyetemi Kórházban, Svédországban, ahol a neonatológiai ellátás szakemberei, kutatók és döntéshozók gyűltek össze, hogy megvitassák az újszülött intenzív osztályokon dolgozó egészségügyi személyzet és a szülők támogatásának legújabb fejlesztéseit. Az esemény lehetőséget biztosított a szülő-újszülött kapcsolat, az otthoni ellátás és az innovatív kutatási módszerek megvitatására.
A személyzet támogatása és szülői beavatkozások
A szimpózium Erik Normann köszöntőjével kezdődött, majd Renée Flacking és Anna Axelin bemutatták a SCENE kutatási hálózat történetét. A konferencia nyitó előadásban Dr. Nádor Csaba (SE Korányi PIC, Melletted a helyem Egyesület elnöke) ismertette a PIC nővérek hétvégéje workshop program hatékonyságát, a kiégés megelőzésének fontosságát.
A kutatási prezentációk többek között az alábbi témákat érintették, mint a virtuális PIC vizit megvalósíthatósága és előnyei a családok számára (Kanada), a szülők szerepe az újszülöttek fájdalomcsillapításában (Svédország) és a PIC ápolók együttérzés okozta kifáradása (Norvégia).

A második szekcióban, amely a szülők ellátásba való bevonására összpontosított, Sari Ahlqvist-Björkroth és Liisa Lehtonen tartották a főelőadást, amelyben összefoglalták az Acta Paediatrica szakfolyóiratban megjelent fejlődéstámogató ellátás képzéseivel foglalkozó cikkeket. További előadások a témában:
- Szülők bevonásával fejlesztett oktatási program az ellátásban résztvevő szülők számára ( Dél-Afrika).
- Anya-gyermek interakció a PIC-en, a szülői tapasztalatok összefoglalása (Svédország).
A nap végén lehetőséget kaptunk az uppsalai PIC látogatására, ahol Dr. Márkász László főorvos vezetett körbe minket, lehetőséget biztosítva a szakmai tapasztalatcserére és betekintést adva az osztály mindennapi működésébe.

Workshopok, szülői kompetencia és hazaadás az intenzív ellátást követően
- A második nap interaktív műhelymunkákkal kezdődött:
- Kutatás a szülő-gyermek közelség témájában.
- Innovatív adatgyűjtési módszerek a technológia segítségével.
- Zero-szeparációs” stratégiák átadása a szülőknek már a szülés előtt.

Neonatológiai ellátás otthon: a korai hazaadás.
A szülői kompetenciával kapcsolatban előadást hallhattunk az Újszülöttkori stressz és anya-gyermek agyi szinkronizációról, a NIDCAP fejlődéstámogató ellátás bevezetésének eredményeiről különböző franciaországi PIC osztályokon, valamint a szülői kompetencia helyzetéről a cseh PIC ellátásban.

Kiemelt téma: Otthoni neonatológiai ellátás
Az utolsó szekció az otthoni neonatológiai ellátásra összpontosított, melyben megismertük a dán hazaadási protokollt, az otthonápolás szervezését és eredményeit valamint a svéd otthonápolásra való átmenet kihívásait.
A kapcsolódó kutatási prezentációk az alábbi témákat vizsgálták:
- Korai hazaadási programok és távkonzultációk a koraszülöttek ellátásában (Norvégia)
- A neonatológiai ellátásban dolgozó személyzet és szülők véleménye a külső támogató szolgáltatásokról ( Egyesült Királyság).

Zárás és jövőbeli irányok
A szimpózium a neonatológiai ellátás fejlesztéséről, kutatásáról és szakpolitikai együttműködéséről szóló zárógondolatokkal fejeződött be.
A személyzet képzésének kiemelt szerepe van a szülők támogatásában. További innovatív kutatási megoldására lenne szükség a szülő-újszülött közelség mérésére és a technológiaalapú ellátás fejlesztésére. Az otthoni neonatológiai ellátás, korai hazaadás növekvő és hiánypótló szerepe a koraszülöttek és családjaik támogatásában. A SCENE Szimpózium továbbra is az egyik legfontosabb nemzetközi fórum a neonatológiai és családközpontú ellátás fejlesztésére.