Egy újabb sikeres és inspiráló szülői szervezetek képviselőinek találkozóján (POS) vagyunk túl, amelynek az EFCNI adott otthont Münchenben 2024 áprilisában. A találkozó szervezői (EFCNI) minden évben összehívja a koraszülöttként született gyermekek és felnőttek szüleinek globális közösségét, hogy kapcsolatot teremtsenek, hálózatot építsenek, tapasztalatot cseréljenek, tanuljanak egymástól.
A magával ragadó előadásokat és interaktív műhelymunkákat felvonultató találkozó a világ minden tájáról érkező hasonlóan gondolkodó személyekkel (47 szülői szervezet és 32 ország 72 résztvevő) való motivációszerzés és eszmecsere platformjaként szolgál.
Az igazgatótanács köszöntőjét követően a délutáni előadásokat Sven Wellmann professzor úr előadása nyitotta meg, aki a Regensburgi Egyetemi Gyermekkórház (KUNO), a Regensburgi Szent János Rend Szent Hedvig Kórházából érkezett. Wellmann professzor bemutatta az European School of Neonatology (ESN) mesterképzési programját, amely az egészségügyi szakembereket a helyi klinikai környezetükhöz igazodó, magas színvonalú újszülöttgyógyászat gyakorlásához szükséges ismeretekkel, készségekkel és attitűdökkel ruházza fel. Emlékeztetett bennünket arra, hogy az oktatás milyen döntő szerepet játszik az újszülöttellátás javításában, és hogy a jövő orvosaiba és ápolóiba való mai befektetés tartósan és erőteljesen javítja a mindennapi ellátást.
A délután három kiemelt előadással zárult, amelyeket a hálózathoz tartozó szülői partnerszervezetek tartottak, akik három olyan projektet mutattak be, amelyek a közelmúltban különleges hatást gyakoroltak helyi közösségeikre. Egyesületünk bemutatta a „PICAPP” mobil applikációt, mely kifejezetten koraszülött családok számára kifejlesztett alkalmazás. A „PICAPP” információt és ismereteket nyújt a szülőknek a koraszüléssel kapcsolatban, valamint naplózási lehetőségeket biztosít a baba fejlődésével kapcsolatban. Amellett, hogy segít a családoknak produktív módon segít feldolgozni a koraszülés okozta traumát, az egészségügyi szakemberek az utógondozás során hozzáférhetnek a szülők által a pici páciensükről gyűjtött releváns adatokhoz.
Ezt követően a Doris Mollel Alapítvány mutatkozott be, amely a tanzániai kormánnyal együttműködve kezdeményezte a „The Right Care” elnevezésű programot, amely radikálisan javítja a koraszülött ellátást az országban. A projekt megkönnyíti a koraszülöttek és családjaik számára az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést még a távoli vidéki területeken is - ez jelentős és lenyűgöző előrelépés az ország újszülött- és anyai egészségügyi ellátásban mutatkozó egyenlőtlenségek kezelésében.
A délután harmadik előadásában a litván Neišnešiotukas szülői szervezet ismertette legfrissebb összefogásának eredményét. A szülői szervezetek, az üzleti élet és az ország First Lady-jének összefogásának köszönhetően a világ legkisebb és legfejlettebb koraszülött szimulátorbabája, „Paul” megérkezett az ország orvosi egyetemi képzésébe, amellyel a neonatológiai csapatok különböző valósághű vészhelyzeti forgatókönyvek alapján képezhetik munkatársaikat, ezáltal fenntarthatóan javítva a koraszülöttek és újszülöttek ellátásának minőségét.
Az estet az EFCNI-díjak átadása zárta, amelyekkel a szülői partnerszervezetek elmúlt évben tett kiemelkedő erőfeszítéseit ismerték el. Az idei nyertesek a következők:
- APREM, Spanyolország, a „ConTacto” programjukért, amely a hátrányos helyzetű családokat támogatja, és kenguruellátást biztosít koraszülött és újszülöttek számára.
- ONG Prematuridade, Brazília, 10 éves kiemelkedő érdekérvényesítő, oktatási és képzési tevékenységéért, amely tartós politikai, társadalmi és orvosi változásokat eredményezett országukban.
- Nedoklubko, Cseh Köztársaság, a nagy hatású kongresszus megrendezéséért, amely példátlan módon egyesítette az újszülött- és anyai egészségügy szakértőit.
A találkozó második napja Dr. Nathalie Charpak, gyermekorvos és a kolumbiai KMC kiválósági központok tudományos koordinátora „Koraszülött baba, koraszülött család: hol a helye a KMC-nek?” című előadásával kezdődött. A kengurugondozás hosszú távú idegrendszeri fejlődésre gyakorolt mélyreható hatásának tudományos bizonyítása mellett Dr. Charpak arra is sürgette a hallgatóságot, hogy a szülőket közösségükben arra ösztönözzék, hogy a szülést követően minél korábban kérjék a kenguru módszer alkalmazását.
Ezután Prof. Dr. Dieter Wolke a Warwicki Egyetemről (Egyesült Királyság) mutatta be a „A hosszútávú fejlődés extrém koraszülött gyermekeknél” című prezentációját. Az előadás hangsúlyozta, hogy a szülői együttműködést kell erősíteni az ellátás során, és már az első naptól kezdve, a kórházi tartózkodásuk alatt képzést kell nyújtani számukra.
A délután folyamán öt párhuzamos műhelymunkára került sor, amelyeket a szülői szervezetek tagjai és az EFCNI csapatának tagjai vezettek. A workshopok célja a szülőszervezetek munkájának megerősítése volt, az önkéntesek hatékonyságának javításától, a költségvetési gazdálkodáson át az előadói készségek finomításáig terjedő témákat érintettek. A résztvevőknek lehetőségük volt arra, hogy a saját szervezetük növekedése szempontjából leginkább releváns műhelymunkákra jelentkezzenek.
A szülőszervezetek 2024-es találkozójának harmadik és egyben utolsó napja további szülői szervezetek előadásaival kezdődött. A tavalyi csúcstalálkozót követően kapott visszajelzések alapján egyértelmű, hogy a szülői szervezetek tapasztalatainak cseréje hatalmas hasznot hoz, ezért idén nagyobb hangsúlyt fektettünk az egymástól való tanulásra.
2025-ben folytatjuk a közös munkát!