• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Koraszülöttek világnapja 2020

Minden év november 17-én a világ számos ikonikus épülete és helyszíne, köztük az Empire State Building, a Niagara-vízesés vagy a müncheni Olimpiatorony lila megvilágításba burkolózik a koraszülöttek világnapján, a reményt, a kitartást és a bizakodást szimbolizálva.

Idén újdonságként, hiszen immáron 5 éve a Lánchíd lila kivilágítása a Világnap fénypontja, Egyesületünk kezdeményezésére a Szabadság-szobor és a Debreceni Egyetem főépülete, valamint az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának épülete borult lilába, ezzel hívva fel a figyelmet a koraszülöttek és családjaik támogatásának fontosságára.

Koraszülöttek világnapja 2020
Koraszülöttek világnapja 2020

 

Magyarországon évente minden tizedik, vagyis 8000 gyermek születik idő előtt, amely mára népbetegségnek számít.

 

Koraszülöttnek a 37. hét előtt születettek számítanak, de hasonlóan veszélyeztettek a 2500 grammnál kisebb súllyal világra jött csecsemők. Az extrém koraszülött babák élete megszületésüket követően az első napokban, hetekben, hónapokban komoly veszélyben van és túlélési esélyük és a későbbi életminőségük alakulása fizikai állapotukon túl a megszületés körülményeitől, a PIC (Perinatális Intenzív Centrum) osztály gyakorlatától és lehetőségeitől is nagyban függ.

A világnap alkalmával általában események és rendezvények hívják fel a figyelmet a koraszülöttek helyzetére, idén azonban a járványhelyzet miatt az ünneplés is nehezebbé vált.

Ebben az évben a személyes jelenlét és ünneplés helyét átvette az internet, a sajtó és a közösségi médiák.

 

Egyesületünk 2020-ban is pályázatot hirdetett a Koraszülöttek Világnapja alkalmából az újszülött intenzív ellátásban dolgozó szakemberek, főleg orvosok számára! A győztes pályázatot Dr. Csirinyi Dorottya, az MH EK PIC munkatársa írta, a pályázat elolvasható weboldalunkon. Egyesületünk meghívására a pályázat díjaként,  részt vehet a Nemours által szervezett Hot Topics in Neonatology című konferencián, mely ebben az évben virtuálisan kerül megrendezésre.

 

Egy süti a koraszülöttekért

 

A lila süti akció, melyben a Ganache.hu és a debreceni Szőke cukrászdák álltak a kezdeményezésünk mellé, nagyon finom, lila csodákat alkottak a PICik tiszteletére.

A sütik megrendelhetőek voltak saját fogyasztásra, de családtagoknak (pl. a mostanában érthető okokból féltve szeretett de keveset látogatott nagyszülőknek), vagy PIC-ben dolgozó nővéreknek, neonatológusoknak! A GE támogatásával egy idősek otthona is megkóstolhatta a lila sütit.

 

Számos TV, rádió és online megjelenés adott lehetőséget arra, hogy felhívjuk a figyelmet a koraszülött ellátásban részt vevő babák és családjaik nehézségeire a COVID-19 világjárvány ideje alatt.

„Hazánkban minden 10. gyermek koraszülöttként látja meg a napvilágot. Erre a sokakat érintő témára és a koraszülöttek, valamint az ő családjaik támogatásának fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet a koraszülöttek nemzetközi napján mára már hagyománnyá vált lila dísz-kivilágítással. Ebben az évben rendhagyó módon a Szabadság-szobor lesz kivilágítva, mivel a Lánchíd minden este az egészségügyben dolgozók tiszteletére fehér fényű díszkivilágítást kap.” - nyilatkozta Dr. Nádor Csaba neonatológus főorvos, a Melletted a helyem Egyesület egyik alapítója.

 


Keresés

Támogasd Őket, támogass bennünket!