Salzburg napsütéssel köszöntött bennünket kedd délután, majd esős napra ébredtünk szerda reggel. A legjobb időzítés arra, hogy a helyi NIDCAP Centrumban töltsük az időt. A neonatológiai osztályon a 23. gesztációs héttől látnak el koraszülötteket, 16 intenzív ágyon dolgoznak. A sebészeti esetek gyógyítása is itt történik és hazaadásig gondozzák a koraszülötteket, több családi szobával rendelkeznek, hogy az újdonsült családok a lehető legmagabiztosabban induljanak az intenzív osztály kapuját átlépve.
Mi is az a NIDCAP?
Ildikó: Mottóként is szolgálhat Sylvia mondata, miszerint „mi vagyunk a vendégek a babák életében, nem a szülők”. Minden baba és minden család különbözik, nem áll készen „forgatókönyv” minden esetre, nekünk kell segíteni a családokat és a babákat az egyéni megoldások megtalálásában. Az ápolási tevékenységeket, beavatkozásokat az alvási stádiumokhoz igazítják. Aktív vagy mély alvás alatt nem zavarják a babát. „Átmeneti” állapotban a próbálják a babát megpróbálják „behívni” az ápolási tevékenységbe, és csak akkor folytatják, ha a baba „zöld jelzést” ad. A csendes ébrenlét a legmegfelelőbb az ápoláshoz. Amennyiben a baba zaklatott, megnyugtatják, majd ezt követően kezdődik a beavatkozás.
Annamari: A szülőket fokozatosan be kell vonni a babák ellátásába. Arra kérdésre, hogy mi az a „maximum”, amit a szülők meg tudnak tanulni az ápolásból, Sylvia azt válaszolja, hogy MINDENT: szondatáplálást (nincs minimum gesztációs hét, amikor az ne lenne szülő által megvalósítható), pelenkázást, orrtoilettet.
Etetés
Ildi: Nem sietnek a szonda eltávolításával. A babának nem kell szopiznia vagy cumisüvegből ennie akár a 34. gesztációs hétig, ha nem áll rá készen. Kolosztrumot (előtejet), anyatej cseppeket rendszeresen kap a szájába. Amíg légzéstámogatást igényelnek, a szájon, annak elhagyását követően az orron keresztül vezetik le a gyomorszondát.
Annamari: Lehetőség szerint a babák életének legelső etetése kolosztrummal-előtej történik. Erre a külön fejlesztésű pipetta áll rendelkezésre. A babák nemcsak a szájukba, hanem az orrukba és az ínyük mellé is kapnak kolosztrumot, mert a kutatások alapján ezzel javítható a fejlődésneurológiai kimenetel.
Fanni: A babáknak a 40. gesztációs hétig, van „idejük” arra, hogy megtanuljanak szopni, türelmesen használják addig a szondás kiegészítést. Ha a baba és a család korábban készen áll a hazabocsátásra, a szondás kiegészítés szükségessége nem akadály, azzal is hazaengedik a családot. A szülőket megtanítják az otthoni alkalmazásra. Így az édesanyák válláról leveszik a stresszt, nem kell siettetniük a gyermeküket az evés tanulásában, hiszen a szondamentesség nem feltétele a kórház elhagyásának. A kórházi benntartózkodás során mérik az anyatej tápanyag-, fehérje-, és zsírtartalmát, így egyénre szabott táplálási terv állítható össze. A tartós gyomorszonda bármeddig a nyelőcsőben maradhat, annak cseréjével nem akarnak fájdalmat okozni a babának.
Fájdalomcsillapítás, beavatkozások
Annamari: A szülői jelenlét elengedhetetlen a fájdalmas beavatkozások során. A szülők segítségével megvalósítható a FINE képzés során is tanult „négykezes” ellátás, a szülők segítenek a baba támogatásában, pozícionálásában, a stresszjelek csökkentésében. A szülők a nővérrel együtt a baba állapotától függő gyakorisággal értékelik a fájdalom mértékét, fájdalomskálák alapján, amit az elektronikus lázlapban rögzítenek. Orvost csak akkor hívnak, ha a nonfarmakológiai (nem-gyógyszeres) módszerek (szájon át adott anyatej csepp, kenguruzás, pozícionálás) nem elegendőek.
Fanni: A LISA (kevésbé invazív surfactant adás) alkalmazása a szülőszobán történik, a tüdő felületi feszültségét csökkentő anyagot vékony katéter segítségével juttatják a légcsövön keresztül a tüdőbe (a legtöbb centrum Magyarországon ezt a módszert alkalmazza). Ehhez fájdalomcsillapításként kábító fájdalomcsillapítót nem alkalmaznak, hanem a babát megfelelően pozícionálják, és a szájába anyatejet cseppentenek vagy természetes fájdalomcsillapító hatású szukrózt (cukoroldatot) kap. A későbbi órákban a „nagyobb”, 30-32. gesztációs hetes, élénkebb gyerekeknél inkább az InSurE technika mellett döntenek, hiszen ilyenkor a babák gyakran „harcolnak” a LISA katéter ellen. Az ittartózkodásunk szemléletformáló és inspiráló. A beszámolónkból is látható, hogy számos tippet kapunk, ami beépíthető az otthoni munkánkba a babák jobb fejlődése, testileg-lelkileg egészségesebb családok alakulásához.
A beszámolót és a fotódokumentációt folytatjuk!