• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Magyar Gyermekorvosok Társasága 2023.évi nagygyűlése

A Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) 2023.szeptember 15-17. között megtartotta nagygyűlését, ezúttal Keszthelyen, melyre a Melletted a Helyem Egyesület is meghívást kapott. Az egyesület elnöke Dr. Nádor Csaba és alelnöke Nagy Lívia átfogó előadás keretén belül beszéltek a családbarát újszülött- és koraszülött ellátásról, annak előnyeiről és kihívásairól.

Az idei esemény fókuszpontja a “családközpontú gyermekgyógyászat”.E vezérfonalra felfűzve számos szakmai előadást hallhattak a megjelentek a gyermekonkológia, gasztroenterológia, hospice ellátás, koraszülött ellátás jeles képviselőitől. Egyesületünk elnöke és alelnöke beszédében ezt a szemléletet erősítette szakmai körben.

 

De mitől is családbarát egy újszülött, koraszülött ellátás?
Az aranyóra biztosításától?
Az újszülött késői ellátásától?

 

 

A korai bőrkontaktus vagy az igény szerinti, kizárólagos anyatejes táplálás támogatásától? 1997 óta törvénybe is foglalták, hogy a kiskorú ellátottnak joga van ahhoz, hogy vele legyen a szülő. Tehát mindez a normalitás.

Az ellátás középpontjában a család kell, hogy álljon, akik a szemünk láttára válnak szülővé kovácsolódnak össze egy traumatikus élethelyzetben. Számos tanulmány bizonyítja, hogy jótékony hatással bír a szülői jelenlét a koraszülött ellátásban. Bevezetésében országonként lehet eltérés, Magyarországon a 90-es években is megvalósultak már olyan alappillérei, ahol egy extrém koraszülött gyermek a PIC (Perinatális Intenzív Centrum) osztályon mellre kerülhetett.

A szülő elsődleges ellátóvá válásának kialakulása intézményi szinten egy hosszabb folyamat eredménye. Kiindulási pontja Észtország, Tallin városa, ahol a nővérhiány miatti helyzetben a szülők fokozatosan bevonódtak az ellátásba. A szülő a saját gyermeke szakértőjévé vált.

A 2000-es évek elején megjelent a kenguru gondoskodás hazánkban is. A koraszülöttek kikerülhettek az inkubátorból és a szülői testen adaptálódhattak, ezzel egy olyan “gyógyszert” biztosítva számukra, mely mindig kéznél van és mellékhatás nélkül alkalmazható. Ma már evidencia szinten jelenik meg, mint ahogy egy jó osztályos fájdalom menedzsment, alvás védelme 6 másik princípiummal karöltve.

Ahogy a WHO ajánlás is tükrözi a szülői jelenlétet biztosítani kell a koraszülött intenzív osztályokon a nap 24 órájában.
Az anya-baba együttes elhelyezése fejlődésneurológiai előnyökkel is jár, mely felbecsülhetetlen fontosságú egy koraszülött gyermek életében. Alelnökünk beszédében megjelenik a szülői oldal is, a szülővé válás folyamata hasonló, akár „szeparációban” történik az ellátás akár családbarát keretek között. A szeparáció az édesanyára is hat, fizikai fájdalomként.

Az inkubátor mellett ülni nem semmittevés. Ahogy egy eseménymentes várandósság után megszületik egy érett gyermek, aki mellett ott a szülője, aki megérinti, érzi az illatát, gondoskodhat róla, úgy a koraszülött gyermek inkubátora mellett eltöltött idő sem hiábavaló. A szülő nem látogató. 90%-uk még a beavatkozásoknál is jelen szeretne lenni, amelyek gördülékenyebbé, fájdalom mentesebbé válhat ezáltal. Bizonyítékok támasztják alá, hogy a szülő kisebb rizikó a fertőzések kialakulásának szempontjából, mint maga a személyzet.

Egyesületünk segítségével 2018 óta hazánkban is megvalósult a FINE (Family and Infant Neurodevelopmental Education) képzés minden PIC III osztályon, amely a család és az újszülött idegrendszeri fejlődését segítő oktatóprogram. Miért nehéz a megszerzett tudás gyakorlatba ültetése, a kihívások nemcsak a szervezeti és menedzsment szinteket érinti, hanem olyan alapvető hiányosságokkal kell szembenézni, mely a mindennapi ellátást nehezíti, mint például a szakszemélyzet hiánya vagy maga a helyhiány.

Köszönjük a számos pozitív visszajelzést a kollégáktól és megerősítésüket, hogy jó úton haladunk céljaink megvalósításában.
 


Keresés




Támogasd Őket, támogass bennünket!