• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Koraszülöttek világnapja 2021

Büszkén és örömmel tekintünk vissza a 2021-es koraszülött világnapi eseményeinkre! Ez egy rendkívüli, érzelmekben gazdag nap volt, és jó volt látni a rengeteg visszajelzést, posztok, képek, üzenetek formájában a résztvevő cukrászdáktól, érintett szülőktől, korábban érkezett ma már felnőttektől, szakemberektől, újságíróktól, média platformoktól és döntéshozóktól. Köszönjük, hogy csatlakoztak hozzánk, hogy együtt ünnepeljük a koraszülött kisbabákat, szüleiket és az ellátó szakembereket.


Az önkénteseink nélkül nem tudtuk volna megszervezni ezt a napot!
KÖSZÖNJÜK! Mindig csodálattal tekintünk a közösségünk erejére és elkötelezettségére, amiért a koraszülöttek és a szülők különösen nehéz helyzetére való figyelemfelhívás érdekében a COVID-19 világjárvány kezdete óta minden eddiginél többet támogatnak minket, fordításokkal, újságcikkekkel, online beszélgetésekkel.
 
Szeretnél egy világnapi pólót?
Viselj lilát és az Egyél lila sütit! akciókat hirdettük meg a világnap alkalmából november elején.

Koraszülöttek világnapja 2021
Koraszülött világnap 2021

Sajnos a világjárvány miatt ebben az évben sem volt lehetőség együtt ünnepelni a kórházak PIC osztályain a gyerekekkel és szüleikkel, de az online térben lehetőséget kaptak PICik és nagyok a találkozásra!

Ebben az évben is lilában ünnepelt számos épület, mint a Szabadság szobor vagy a Debreceni Egyetem épületei, lila színű ruhába öltöztek bölcsis és óvodai csoportok, és felhívásunkra gyönyörű és finom lila sütiket árultak a cukrászdák szerte az országban, és bevételükből egyesületünk munkáját támogatták.

Koraszülöttek világnapja 2021

De nézzük sorban az eseményeket, hiszen egy pillanat megállás nem volt a nap folyamán és csak egy érdekesség. Az európai szülőszervezet EFCNI felmérése alapján ezen a napon világszerte közel 40 millió embert értünk el üzeneteinkkel és csatlakozott valamilyen formában a világnapi ünnepléshez.

A Lila November eseménysorozat keretein belül, mint minden évben, most is arra kértünk mindenkit, hogy viseljen lila színű ruhát, szalagot, cipőt - bármit - amivel ezen a napon felhívhatjuk a figyelmet a koraszülöttként született kisbabákra. Azokra a gyerekekre, akik nagyon aprón és túl korán jönnek a világra, de elképesztő módon küzdenek az életben maradásért. A LOLka shop legújabb babaruha, női póló és gyerek póló termékeit lilába öltöztette. A Koraszülöttek Világnapjára készülve nagyon sok új termék került fel a webshopra. Egyesületünk támogatóihoz csatlakozott idén Firkatica, aki mese és versíró, és emelett a koraszülött világnap alkalmából lila mintás pólókat és bodykat tervezett. Bevételeikből Egyesületünket támogatták, nagyon köszönjük a felajánlásokat és jó volt látni a világnap alkalmából küldött PICi pólós képeket, bögréket gyerkőcöktől, szüleiktől és nővérektől!

"Sajnos a mi kisbabánk csak 55 napot élt. Végig mellettem volt. Apukája csak a megszületése után és élete utolsó óráiban láthatta a kisfiát. Lelkileg is nagyon nehéz feldolgozni azt, ahogy a személyzet bánt velünk, ahhoz sem volt elég erőnk, hogy megvédjük magunkat kiszolgáltatottságunkban." Ezzel az idézettel kezdődik a magyarországi helyzetet is bemutató Glance - Global Alliance for Newborn Care tanulmány, melyben a COVID-19 világjárvány első évének újszülött ellátását, kiemelten a koraszülött ellátást mérte fel világszerte.

 

 

A globális felmérés eredményeit bemutató webinárium a szeparáció rövid és hosszútávú következményeit mutatta be, melynek során Egyesületünk alelnöke is előadást tartott a szülők szemszögéből elszenvedett szeparáció következményeiről. A felmérés 56 országban, a járvány első évében összegyűjtött szülői adatok, tapasztalatok, közöttük a magyar szülők visszajelzéseit is összességzi. A felmérés eredményei riasztóak: minden ötödik újszülöttet elválasztották mindkét szülőjétől az ellátása során.

A Magyar Cukrász Ipartestület támogatásával ebben az évben is elindult a Lila Süti akciónk és szebbnél szebb lila süti kompozíciók fényképei érkeztek hozzánk! Arra kértük az ország cukrászait, hogy alkossanak egy lila színű, nagyon finom sütit, amelyet vásárlóik akár személyesen akár online megrendelhetnek, megvásárolhatnak saját fogyasztásra, de küldhetnek sütit családtagoknak (pl. a mostanában érthető okokból féltve szeretett, de keveset látogatott nagyszülőknek), barátnak-barátnőnek, tanárnak, óvó néninek, edzőnek, kollégának, vagy a koraszülött osztályon dolgozó nővéreknek, neonatológusoknak! Hatalmas köszönet Vastag Tamásnak a támogatásért, a vásárlásra bíztatásért, hiszen aktívan kampányolt influenszerként a lila süti akciónk során!

Ezekben a cukrászdákban lehetett elérni a lila sütiket! MÁK Kézműves Cukrászda (Piliscsaba)The Sweet by Vitage Garden (Budapest)Marina Café & Bistro(Balatonszemes)Várkert Kávézó (Mosonmagyaróvár)Damniczki Cukrászda(Székesfehérvár)Aranyalma Cukrászda Székesfehérvár (Székesfehérvár)Krém Cukrászda és Kávézó (Székesfehérvár)Teddy Cukrászdája(Miskolc)Murvai Cukrászda és Kávézó (Tiszaföldvár)Szőke Cukrászda (Debrecen)Ami Süti (Monor)Rigolettó Cukrászda Monor (Monor)Fürge Páva (Monor)ReGe Diéta (Monor)Puncs Fagyizó és Cukrászda ( Szajol)Mischler Cukrászda & Bisztró (Pécs)Mischler Cakes kézműves cukrászműhely (Pécs)Víztorony Bár és Bisztró (Szombathely)APÁTSÁGI Rege Cukrászda ( Tihany)Falatka Cukrászda (Szentendre)Cafe-Nana (Sopron)La Panna Sütemény (Budapest)Black Cat Café (Szolnok)Roberto Cukrászda (Tatabánya)

A világnapra az év utolsó FINE1 képzéseivel hangolódtunk, amelynek legnagyobb eredménye a csíkszeredai PIC csapat részvétele volt, akik a győri szakemberekhez csatlakoztak a gyakorlati képzés során. A győri szakemberek képzését a Generali Magyarország, a csíkszeredai csapatot a GE Healthcare támogatta. A Semmelweis Egyetem Korányi PIC osztálya 4 új szakemberrel ismét részt vett a gyakorlati képzésben.

Én PICike vagyok... - ezzel a dallal kívánt a Melletted a helyem Egyesület és a A te hangodat ismerem program minden PICinek, szüleiknek, az ápolóknak, orvosoknak és az összes segítőnek boldog világnapot!

 

2015 óta immáron hagyomány, hogy a nemzetközi példákat követve Egyesületünk kezdeményezésére november 17-ének estéjén Budapesten a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítás segítségével lila kivilágítással hívjuk fel a figyelmet a koraszülött babákra! 2015 -2019 között 5 alkalommal a Lánchíd öltözött lila színbe! 2020-ban a Lánchíd fehér megvilágítást kapott az egészségügyben dolgozók tiszteletére ezért Polgármester úr engedélyére a Szabadság szobor kapott lila kivilágítást 2021-ben is!

Koraszülöttek világnapja 2021

Idén lila kivilágítást kapott a Debreceni Egyetem és a Debreceni Egyetem Klinikai Központ főépülete, emellett lila fényben pompázott a Víztorony, a Nagyerdei Stadion és a Debreceni Egyetem újdonsült Innovációs Központja is.

Koraszülöttek világnapja 2021

A Szőke Cukrászda Debrecen idén is csatlakozott a lila sütis kihíváshoz!

Önkénteseink segítségével lila színben ünnepelt Monor, Szentendre, Újpest, Miskolc, Tatabánya.

Nem feledkezhetünk meg Bartos Erika meseírónő csodás világnapi üzenetéről! Erika évek óta támogatja munkánkat és minden évben szeretettel gondol a koraszülöttként született gyermekekre, szüleikre és a PICiket ellátó intenzív osztályok szakembereire! Köszönjük adományát, mellyel évről évre segíti munkánkat!

Koraszülöttek világnapja alkalmából a Szoptatásért Magyar Egyesület, az augusztus hónapban indult “Adj tejet!” Kampány folytatásaként minden koraszülött osztály számára tájékoztató csomagot juttatott el, ezzel is támogatva a szülőket és a szakdolgozókat az anyák szoptatási céljainak elérése érdekében.

Köszönet a Női váltó internetes magazinnak ahol Nagy Lívia, Egyesületünk alelnöke cikkében arról mesél, hogyan is kellene segíteni az idő előtt érkezett babáknak abban, hogy mielőbb kikerülhessenek a kórházból. Ennek pedig a szülő az origója.
Köszönet a WMN magazinnak és folyamatos támogatásának, ahol Rohr Linda koraanyu beszélgetett Dr. Zátonyi Adél neonatológus, IBCLC egyesületi tagunkkal a donor tej fontosságáról!
Köszönjük Dana Stúdió és Szülőklub online beszélgetéséért, ahol a világnap alkalmából ismét egy nagyon fontos tabut beszéltek át a szakértők, hiszen az ellátók bele sem gondolnak a mindennapokban, hogy milyen hatással vannak családdá válásban és mennyire befolyásolják a szülők kapcsolatát az ellátás során!

Hatalmas köszönet MINDENKINEK, aki részt vett a Lila November felhívásainak és eseményeinek létrejöttében, szervezésében!

 

Támogasd Őket, támogass bennünket!


Google vélemények