• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Terápiás hűtés az édesanya karjában?

Az anyai közelség az újszülöttkori oxigénhiányos károsodás esetén alkalmazott terápiás hűtés alatt is megvalósítható tanulmány fordítását a BT (British Telecommunications) kollégái készítették.

Milyen eddigi ismereteink vannak a témában?

A Terápiás Hűtés (TH) a javasolt kezelés azon időre született és késői koraszülöttek számára, akiknél mérsékelt vagy súlyos fokú oxigénhiányos állapot (HIE) alakul ki a születés során. A terápiás hűtés csökkenti az agysérülés súlyosságát és javítja a súlyos fokú oxigénhiányos állapot másodlagos neurológiai kimenetelét az újszülötteknél. Ennek ellenére még mindig sok baba szenved idegrendszeri károsodást, ezért további kutatásokra van szükség a jobb neurológiai felépülés érdekében.

A terápiás hűtést szigorú, előre meghatározott klinikai kritériumok alapján indítják el. A kezelés alatt a csecsemő magtesthőmérsékletét 33-34°C között tartják 72 órán keresztül. A kezelés alatt álló babák összetett klinikai ellátás alatt állnak, gyakran további eszközök (pl. centrális véna, folyamatos EEG monitorizálás, lélegeztetőgép) is szükségessé válnak, amik akadályozza a szülő-újszülött közelségét. A legtöbb kórházi gyakorlat szerint az újszülötteket nem tarthatják kezükben szüleik a terápiás hűtés kezelés alatt, ami általában 3 napig tart.

Az újszülöttkorban történő anya-gyermek kötődés kialakulásának hosszantartó hatása van az újszülött fejlődésére.

Miért fontos ez a kutatási eredmény?

Úgy tűnik, hogy ez az első tanulmány, amely a baba anyai karban tartását értékeli a terápiás hűtés kezelés alatt. Egy kis számú anya-gyermek mintát vizsgálva kimutatták, hogy a terápiás hűtés kezelése megvalósítható gyakorlat úgy, hogy a baba az édesanya karjában marad. A résztvevő édesanyák, valamint a nővérek tapasztalatuk alapján biztonságosnak és hasznosnak tartották az eljárást.

Eredmények

Ennek a kísérleti tanulmánynak az volt a célja, hogy felmérje az anyai közelség megvalósíthatóságát a terápiás hűtés alatt. Az élettani stabilitást (szívritmus, vérnyomás, oxigén-telítettség és hőmérséklet), valamint az anyák és a kórházi személyzet tapasztalatait 2 perces időközönként vizsgálták, a 30 perc időtartalmú anyai dajkálás ideje előtt, alatt és fél órával utána.

Az újszülött a teljes anyai dajkálás alatt a hűtőtakaróban maradt, amit egy vékony habszivacs réteg szigetelt. A tanulmány kimutatta, hogy egy 10 csecsemőből álló, oxigénhiányos állapot miatt terápiás hűtés kezelésben részesült csoportban a kezelés alatt nem fordult elő műszaki hiba vagy eszközhiba.

Az újszülöttek átlagos testhőmérséklete nem változott szignifikánsan (33,4 °C a karba vétel előtt és 33,5 °C utána (p = 0,18)). Nem fordult elő jelentős szívlelassulás, alacsony vérnyomás vagy oxigénszint-csökkenés. Az ápolók egyetértettek az alkalmazott dajkálási protokoll biztonságosságával, és az anyák is igazolták, hogy a szülők profitálhatnak a terápiás hűtés alatti közelségből.

Miért fontos ez a kutatási eredmény a fejlődéstámogató koraszülött ellátás szempontjából?

Ez a tanulmány bepillantást enged egy olyan gyakorlatba, amit nem sokszor alkalmaznak az újszülött ellátásban. A szerzők rámutatnak, hogy érdemes átgondolni a megszokott rutin eljárásokat, és időnként felülvizsgálni az alkalmazott klinikai gyakorlatokat. A vizsgálat feltáró jellegű, viszont az újszülöttek csak egy kis mintájára terjed ki. Ezért nem tekinthető végleges klinikai protokollnak a hétköznapok számára. Minden bizonnyal több kutatásra és klinikai tapasztalatra lesz szükség, mivel minden osztály terápiás hűtés menedzsmentje is különbözhet.

Azonban, ennek a cikknek az üzenete szorosan összecseng a NIDCAP és FINE megközelítéssel. A NIDCAP sokrétegű ellátás, fontos része a klinikai gyakorlat tudatos és kritikus értékelése, valamint annak megfigyelése, mi történik a betegágyaknál. Segít felismerni és átalakítani azokat a módszereket, amelyek befolyásolják az újszülöttek és szüleik élményeit az intenzív osztályon.

Maga a lehetőség, hogy egy orvosilag összetett és életmentő kezelést úgy végezzünk, hogy az újszülötteket és a szülőket közelebb hozzuk egymáshoz egy kritikus időszakban, fontos üzenet a NIDCAP, FINE képzett szakemberek számára, akik humánus, egyénre szabott és bizonyítékokon alapuló megközelítése felé kötelezték el magukat az újszülöttellátás során.
 


Keresés




Támogasd Őket, támogass bennünket!