Szeretnénk bemutatni két olyan eszközt, melyekkel szinte biztosan találkoznak a szülők a koraszülött ellátás során.
Ultrahang vizsgálat
A vizsgálat 5-10 percet vesz igénybe. A neonatológus bármikor elrendelheti, amennyiben oka van eltérést feltételezni, vagy protokollnak megfelelő, rezsimszerű szűrő jellegű vizsgálatokat végez. Sürgősséggel például az akut klinikai tünetek alapján (légzészavar, puffadt has, véres széklet, agyvérzés stb.) végezzük.
Az ultrahang gép könnyedén szállítható, ezért a koraszülött intenzíveken anélkül is kivitelezhető a vizsgálat, hogy a babát az osztályról vizsgálóhelyiségbe vinnék.
A szülői jelenlét ebben az esetben is fontos, hiszen közelsége megnyugtatja a babát, így lerövidülhet a vizsgálat ideje és a baba is nyugodtabb a vizsgálat során. A legjobb a baba szempontjából, ha kenguruzás (bőr-a-bőrhöz kontaktus) közben történik a vizsgálat.
Minden baba esetében egyedi az optimális időpontja az ultrahang (és egyéb beavatkozás) elvégzésének. Semmiképpen sem keltünk fel egy alvó újszülöttet, főleg nem egy koraszülöttet. Ideális esetben éber állapotban (közvetlenül a következő etetés előtt), bőr-bőr kontaktusban végezendő a vizsgálat. Az anya közelsége csökkenti a baba stressz szintjét a beavatkozás közben, hiszen a baba tudja és érzi, hogy nincs egyedül. A kenguruzás segít az anyának, hogy minél több anyatejet tudjon a gyermeke számára biztosítani, megóvva őt a fertőzésektől; a babának pedig kenguruzás közben stabilizálódnak az életfunkciói, az oxigénszaturációja, emelkedik a testhőmérséklete, az oxitocintermelődés hatására érik az idegrendszere.
Sugárzást nem bocsát ki, ártalmatlan eszköz. Gyakran alkalmazzák csecsemők belső szerveinek vizsgálatára. Fájdalommentes és jól tolerálható.
Koponya ultrahang segítségével a kutacsokon (a csecsemők koponyájának puha része, a koponyavarratok által határolt terület) keresztül nyernek betekintést az orvosok a baba agyállományába. A koponyán belüli vérzések és egyéb eltérések megállapítása a cél, de az agykamra méreteinek mérése is elvégezhető.
Mellkas ultrahang során általában az akut légzési elégtelenség okát keressük: van-e például légmell, vagy RDS (koraszülöttségből származó nehézlégzés).
Szívultrahang során (echográfia) a szív és a környező erek struktúrájának - hálózatának, hibáinak feltérképezése a cél.
A hasi régiónál pedig a gyomor, a belek, a máj, a vesék, a húgyhólyag, illetve a belső nemi szervek állapota, eltéréseinek felismerése a szándék. Például gyulladást keresünk, vagy veleszületett fejlődési rendellenességeket.
Röntgen vizsgálat
Az inkubátor mellett a baba egész testére kiterjedő röntgenkép készítése is megvalósítható. Rajta lehetnek a végtagok, ha szükséges, de a legtöbb esetben leginkább a mellkasra és a hasra koncentrálunk. A Koraszülött Intenzív Osztályokon a leggyakoribb diagnosztikus képalkotó vizsgálat a mellkas- és a has röntgen felvétel. Ennek segítségével megítélhető gépi lélegeztetés esetén a lélegeztető tubus helyzete, különböző gyulladásos folyamatok és a kóros mellkasi levegőgyülem .
Hasi röntgen felvételek készülhetnek háton és oldal fekvő pozícióban is a PIC-ben. Szabad hasi levegő kimutatására használjuk leginkább, itt a fő cél a bélperforáció (a bél falának teljes átlyukadása) igazolása, de további kóros hasi folyamatok is napvilágra kerülhetnek.
A felesleges sugárterhelés elkerülése miatt az újszülött baba ivarszerveit ólomtakarással védjük. A szakszemélyzet igyekszik mindent elkövetni, hogy a vizsgálatot ne kelljen – gyakran - ismételni és már az első felvétel is diagnosztikus értékű legyen. Sokszor azonban egy-egy klinikai állapot megítélése sorozatos röntgenfelvételek útján valósulhat csak meg.
Írta: Varga-Szabó Barbara