• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Fájdalom ellen szülők és oxytocin

Fájdalom, a szülők bevonása és az oxytocin a Perinatális Intenzív Centrumban Pain, parental involvement, and oxytocin in the Neonatal Intensive Care Unit. A tanulmány fordítását a BT (British Telecommunications) kollégái készítették.
 

Mi ismert ebben a témában?

A koraszülöttek gyakran mennek keresztül stresszel járó és fájdalmas eseményeken a PIC-ben, melyek a későbbiekben negatív hatással lehetnek az agy fejlődésére, illetve olyan rendellenességeket okozhatnak, mint az autizmus, az ADHD, vagy egyéb tanulási zavarok.

 

A koraszülött osztályon elkerülhetetlen a fájdalom!

Legkevesebb 16, többnyire inkább 20-25 fájdalmas vagy stresszt okozó beavatkozáson esik át minden koraszülött baba naponta (Carbajal, 2016).  Legyen ez csak egy pelenkázás, vagy egy forgatás, ezek mind fájdalmas beavatkozások a PICik számára. Egy infúzió bekötése vagy más invazív beavatkozás még nagyobb fájdalmat okoz számukra.

Az ellátóknak nagyon fontos tiszteletben tartaniuk, hogy semmiféle fájdalmat nem lehet elviselhetőnek tartani egy újszülöttnél, koraszülöttnél!

Ők ugyanannyira érzik a fájdalmat, mint a felnőttek, bizonyos tanulmányok szerint talán még erősebben is, mint egy időre született újszülött. Mindent el kell követnünk azért, hogy mielőbb megfelelő protokollokkal, fájdalom menedzsmenttel rendelkezzünk. A fájdalmas beavatkozások a koraszülött babák későbbi idegrendszeri fejlődésében nyomot hagynak!

 

Miért fontos ez a kutatási eredmény?

Ez az áttekintő tanulmány bizonyítja a szülői jelenlét fontosságát a PIC osztályokon, olyan interakciók formájában, mint a bőr-bőr kontaktus vagy a szülői (ének)hang, melyek védő hatással lehetnek a koraszülöttre a PIC-en tapasztalt fájdalom és az őket érő stressz csökkentése révén. Az oxitocinerg-rendszer kritikus szerepet játszik a társas kapcsolatok elősegítésében és a korai, kölcsönös kötődés kialakulásában. Az oxitocin továbbá döntő szerepet tölt be a fájdalom érzékelésében és a kötődési folyamatokban.

Eredmények:

E tanulmány célja, hogy megvizsgálja a koraszülöttek környezeti kockázati tényezőit a PIC-ben eltöltött élmények alapján, különösképp a fájdalomra, és a korai, anyától való szeparációra. A bizonyítékok arra utalnak, hogy korai és ismételt fájdalmas élményeknek való kitettség fokozott és túlzott érzékenységet vált ki a fájdalommal és a stressz megélésével szemben, melyek jelentős befolyást gyakorolhatnak a koraszülött szociális és érzelmi működésére.

A pozitív szociális interakciók, mint a bőr-bőr kontaktus és az anya hangja, csökkenthetik a stressz által beindított negatív folyamatokat. illetve ezzel egyidejűleg az oxitocin rendszerre gyakorolt hatásokra koncentrálva.

Az oxitocin kulcsszerepet játszik a stressz csillapításában és a szociális támogató- interakciókon keresztül szabályozó hatása lehet a stresszre adott válaszreakciókra is. A korai szülői kontaktus alapvető fontosságú ebben a sérülékeny fejlődési szakaszban. A szerzők számos konkrét lehetőséget azonosítottak a kutatási és az ápolási gyakorlat terén, melyek javíthatják a koraszülöttek fejlődésneurológiai kimenetelét.

Miért fontos ez a kutatási eredmény a fejlődéstámogató koraszülött ellátás szempontjából?

A tanulmány széleskörű áttekintéssel nyújt segítséget az egészségügyi szakemberek számára, hogy megértsék a koraszülöttek PIC-en tapasztalt fájdalom-élményét, a szülők bevonásának fontosságát, illetve az oxitocin hatásait ebben az érzékeny fejlődési periódusban. Ez összhangban van a NIDCAP és a FINE képzés célkitűzéseivel és filozófiájával, melyek a szülő – újszülött kapcsolat kialakításának segítését célozzák, miközben egyidejűleg támogatják az újszülöttet, mint indivídumot, aki folyamatos fizikai-szociális kölcsönhatásban van a környezetével.

  • A stressz és fájdalom elkerülése!
  • Gondoljuk át, hogy biztosan szükség van-e az adott beavatkozásra, biztosan ez a legmegfelelőbb időpont a beavatkozás elvégzésére, jelen van-e a szülő vagy munkatárs a baba támogatásához nyújtandó segítségre?
  • A személyzet megfelelő képzése és fájdalommérő skála alkalmazásának bevezetése a mindennapi ellátásba.
  • Figyeljük a koraszülött reakcióit a különböző beavatkozások közben, és reagáljunk a fájdalom és stressz jeleire !
  • A gyógyszeres fájdalomcsillapítás mellett alkalmazzuk a nem-gyógyszeres fájdalomcsillapítási stratégiákat, mint a környezeti stresszhatások csökkentése, kenguruzás közben végezzük a beavatkozásokat, cumi (anyatejbe mártva), szaharóz alkalmazása vagy szoptatás a fájdalmas beavatkozások közben. A szülő vagy személyzet jelenléte, hangja, megfelelő érintése nyugtatja a babát.
  • Lehetőséget kell biztosítani a szülői jelenlétre a bevatkozások ideje alatt ! Sokszor a személyzet úgy gondolja, hogy a szülők nem szeretnék látni, hogy gyermeküket fájdalom éri, de a megfelelő kommunikációval és a kellő információval ellátott szülők annak ellenére is a gyermekükkel szeretnének maradni, hogy ez kellemetlen is lehet számukra (EPIPAGE 2). Amennyiben a szülő tartalmas szerepet kap (beszél a babához, tarthatja, bőrkontaktust létesít vele, szoptat, a baba érzi a szülők illatát) a baba ellátása közben, hasznosnak fogja megélni saját jelenlétét, és biztos lesz abban, hogy a gyermekét segíti ezen beavatkozások közben!


 


Keresés



Támogasd Őket, támogass bennünket!