Saját anyatejjel történő táplálás arányai és meghatározó tényezői igen koraszülöttek esetén tanulmány fordítását a British Telecommunication csapata végezte önkéntes munkában.
Milyen eddigi ismereteink vannak ebben a témában?
Az édesanya saját teje (MOM) bármilyen várandóssági héten születik is a baba, a legjobb táplálék számára. A MOM táplálkozásra, immunrendszerre és idegrendszeri fejlődésre gyakorolt hatásai és előnyei jelentősebbek a koraszülött babák esetében.
A MOM adása a PIC-ben történő ellátás során csökkenti a koraszülöttek táplálási intolernaciáját, a nekrotizáló enterokolitisz kialakulását, a kórházi fertőzések számát, a bronchopulmonális diszplázia (BPD) és a retinopátia (ROP) lehetőségét, a neurokognitív fejlődési elmaradást és az ismételt kórházi felvétel kockázatát.
Az édesanya saját tejével történő táplálás előnyei a koraszülött babák esetében dózisfüggőek.
Miért fontos ez a kutatási eredmény?
A folyamatos és következetes anyatejellátás kihívást jelent a koraszülő édesanyák számára. Ez a tanulmány közelebbről vizsgálja meg azokat a tényezőket, amelyek szerepet játszhatnak és befolyásolhatják az anyatej biztosítását, kiemelve, ha az anyatej a 3. napon rendelkezésre áll, akkor az előre jelzi, hogy az anya saját tejével történő táplálás a kórházból való hazaadás napján is valószínű. A vizsgálatot egy nagy létszámú, több helyszínen végzett, reprezentatív csoporton végezték el.

Eredmények
Ez a kutatás azt vizsgálta, milyen arányban és milyen tényezők befolyásolják az anyatejes táplálást a kórházból való hazabocsátáskor Kanadában, a 33. terhességi hét előtt született babáknál. A MOM-mal történő táplálás független meghatározóinak azonosítására analízist végeztek. Az "anyatej" kifejezést az anyák saját anyatejének a kórházi elbocsátást megelőző 24 órán belüli bármilyen alkalmazására használták.
Az igen koraszülöttként született és hazaadott 6404 csecsemő közül 4457 (70%) kapott MOM-ot vagy MOM-mal kiegészített tápszert (az arányok 49% és 87% között változtak a PIC osztályokon) a vizsgált időszakban.
Pozitív tényezők, melyek összefüggésbe hozhatók a hazaadáskor MOM-mal történő táplálás esetén: születéskor magasabb gesztációs hét (29-32 hét a <26 hét összehasonlítva), elsőszülöttség, MOM-mal történő táplálás 3 napos korban, magasabb anyai életkor, fiúgyermek, valamint magnézium-szulfát adása a szülés során. A negatív tényezők az anyai cukorbetegség és a terhesség alatti dohányzás voltak (a regressziós táblázatot és esélyhányadosokat lásd a teljes cikkben). A hazaadáskor az anyatejes táplálás legmegbízhatóbb előrejelzője az volt, ha az újszülött már a harmadik életnapján saját anyatejet kapott.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az anyák támogatása a fejésben a szülés utáni első 3 napban összefüggést mutat a hazabocsátáskor még rendelkezésre álló saját anyatejjel.
Miért fontos ez a kutatási eredmény a fejlődéstámogató ellátás szempontjából?
Dharel és társainak tanulmánya fontos témát érint a NIDCAP-ellátást végző szakemberek számára: a lehetőséget, hogy támogassák és elősegítsék az idegrendszer fejlődését (az anyatej jótékony hatása az idegrendszer fejlődésére széleskörűen dokumentált) a koraszülött baba és édesanyja közötti speciális időablakban, azaz a születéstől a kórházi elbocsátásig tartó időszakban, és talán még az élet első napjaiban is.
A korai szoptatástámogatás a PIC-osztályokon, a szoptatásbarát környezet biztosításának tudatosítása, a fejés támogatása az első óráktól kezdve, könnyű hozzáférés a fejésről szóló útmutatókhoz és mellszívókhoz, rendelkezésre álló szoptatási tanácsadók, korai bőr-bőr kontaktus és amikor ez nem lehetséges, egyéb kontaktusteremtési lehetőségek a baba és az édesanya között mind fontos módjai a szoptatás elősegítésének és fenntartásának a kórházi tartózkodás alatt.
Fontos, hogy maximalizáljuk ellátói erőfeszítéseinket és érzékenyen támogassuk az anyákat az élet első 3 napjában bizonyos szintű saját anyatej ellátás kialakításában, szem előtt tartva, hogy ez hatással lehet a következő hetek anyatej ellátására is.
NIDCAP-szakemberként kreatívnak kell lennünk az anyák vezetésében és támogatásában ebben az összetett időszakban (a koraszülést követő első pár nap), amikor „teljesíteniük” kell (rendszeresen el kell kezdeni a fejést, hogy az anyatejellátás beinduljon), miközben jelentős fizikai és érzelmi nehézségekkel küzdenek.