" RSV policy and advocacy workshopon" jártunk Münchenben, 2024. szeptember 12 -15 között.
2 kontinensről, 18 országból érkeztek a szülő- és betegképviselők, hogy egyedülálló lehetőségként tapasztalataikat, valamint hatékony szakmapolitikai és érdekképviseleti gyakorlatokat oszthassanak meg egymással. Az RSV (Respiratory Syncytial Virus) fertőzés, amely a közös munka fő témája volt, súlyos veszélyt jelent az újszülöttek és kisdedek számára.

Az EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) adott otthont a workshopnak, ahol négy tartalmas napon át a résztvevők új ismereteket sajátíthattak el, és továbbfejleszthették szakmapolitikai és érdekképviseleti készségeiket. A program tele volt izgalmas, gyakorlati feladatokkal, csoportos beszélgetésekkel, amelyek célja volt, hogy a résztvevők új eszközöket és módszereket ismerhessenek meg, valamint finomítsák a meglévőket, hogy a későbbiekben még hatékonyabban tudjanak kiállni saját közösségük és céljaik mellett.
Az első nap egy kisebb létszámú foglalkozással indult, amely mélyreható áttekintést nyújtott az RSV előfordulásáról, terjedéséről, patogeneziséről, tüneteiről, diagnózisáról, kezeléséről és megelőzési lehetőségeiről. Ez az elméleti blokk betekintést nyújtott az RSV globális egészségügyi hatásaiba is, rávilágítva arra, hogy miért olyan fontos a vírus elleni küzdelem és a megelőzés elősegítése. Ezt követően a résztvevők megtanulták, hogyan férhetnek hozzá megbízható és hiteles információkhoz, hogyan végezhetnek hatékony kutatást a PubMed platformon, valamint hogyan dolgozhatnak fel és értelmezhetnek RSV-vel kapcsolatos adatokat. Ez a szekció különösen fontosnak bizonyult, hiszen a résztvevők számára lehetőséget adott arra, hogy gyakorlati készségeket fejlesszenek a kutatási eredményekkel való munkában, amely a szakmapolitika- és érdekképviselet szempontjából kulcsfontosságú. A nap második felében egy interaktív, „Az érdekeltek feltérképezése és megértése” címmel zajló szekció következett, melyben a résztvevők megismerkedtek a "stakeholder" elemzési folyamattal, azaz hogyan azonosítsák és értsék meg a különböző érintett feleket és azok érdekeit. Ez a tudás alapvető fontosságú, ha valaki eredményes munkát szeretne végezni, hiszen a megfelelő partnerek és döntéshozók támogatása kulcsfontosságú a siker érdekében. A nap végén a résztvevők megismerkedhettek a tavalyi találkozón kidolgozott eszköztárral, amelynek célja, hogy gyakorlati útmutatást nyújtson a hatékony érdekérvényesítési tevékenységekhez.

A második napon különleges fordulatot vett a program, mivel a tavalyi találkozó résztvevői is csatlakoztak a csoporthoz. A nap egy tudományos szekcióval kezdődött, amely „Anyai immunizáció – Hogyan működik?” címmel mélyedt el a várandósság során ajánlott oltások összetett világában. Az előadás betekintést nyújtott az immunitás tudományos hátterébe, hatásmechanizmusába, valamint annak fontosságába az anyák és újszülöttek védelmében. A tudományos szekciót követően egy nyílt beszélgetésre került sor, ahol a különböző régiók képviselői megosztották egymással érdekképviseleti tapasztalataikat és stratégiáikat. Ez a szekció különösen hasznos volt, hiszen lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők tanuljanak egymás sikereiből és kihívásaiból, valamint új ötletekkel és inspirációval térjenek haza. A délutáni program során a közösségi média stratégiái kerültek középpontba. A „Az immunizációval kapcsolatos buktatók és kihívások a közösségi médiában” című szekció rendkívül interaktív volt, és élénk vitákat váltott ki a résztvevők körében. A jelenlévők megvitatták, hogyan lehet a legjobban kezelni a közösségi médiában felmerülő kihívásokat, miközben hatékonyan kommunikálnak az immunizációval és oltásokkal kapcsolatban.

A harmadik nap a gyakorlatra helyezte a hangsúlyt. A résztvevők különböző helyzetekben próbálták ki és fejlesztették érvelési technikáikat. A „Hogyan építsük ki szakmapolitikai hálózatunkat és helyezzük el hatásosan a témánkat?” című szekció részletesen bemutatta a szakpolitikai hálózatépítés stratégiáit, majd az EFCNI saját kampánymunkájának átfogó áttekintése következett. A nap zárásaként a résztvevők saját helyi és nemzeti megvalósítási stratégiáikon dolgoztak. Ez a feladat lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők konkrét terveket készítsenek a tanultak gyakorlati alkalmazására, valamint megbeszéljék azokat a kihívásokat, amelyekkel szembe kell nézniük a saját országukban vagy közösségükben.
Az utolsó napon a résztvevők kreativitásukat szabadon engedve vettek részt a csoportos workshopokon, ahol digitális kampányok fejlesztésével foglalkoztak. Alkalmazták az elsajátított készségeket, miközben közösen dolgoztak jövőbeni kampányaik alapjain.

Összegzésképpen, a négy nap alatt a résztvevők rengeteg értékes tapasztalatot szereztek és osztottak meg egymással a különböző országokból hozott példákon keresztül. Új eszközöket és készségeket sajátítottak el, amelyekkel a jövőben hatékonyabban képviselhetik ügyeiket saját közösségeikben, és még eredményesebb együttműködéseket alakíthatnak ki.