• Melletted a Helyem - Egyesület a koraszülött ellátásért

Mi befolyásolja a szülői jelenlétet a PIC II osztályokon? Az eredmények meglepőek!

Az újszülött intenzív osztályon való szülői jelenlétet befolyásoló tényezők tanulmány fordítását a BT (British Telecommunications) kollégái készítették.
Lektorálta: Dr. Csirinyi Dorottya, Nagy Lívia

Milyen eddigi ismereteink vannak a témában?

Igen változó a szülői jelenlét az újszülött intenzív osztályokon. Míg a szülői jelenlét nagy valószínűséggel kihat a koraszülött gyermek fejlődésére, kevés kutatás irányul a szülők jelenlétét befolyásoló tényezőkre. Az újszülött és a szülők szeparációja gátolhatja a köztük lévő kötödés kialakulását, amely pedig élethosszig tartó hatással lehet a gyermek szocio-emocionális, fejlődésneurológiai, viselkedési és önszabályozási jólétére.

Miért fontos ez a kutatási eredmény?

Ez a tanulmány friss szemléletet ad a témához, mivel a legtöbb korábbi kutatás már több mint tízéves. A tanulmány az elsők között vizsgálta, hogyan befolyásolják a kétágyas babaszobák a szülői jelenlétet. Az eredmények szerint a szülők nem látogatták gyakrabban gyermeküket a kétágyas szobákban, mint a nyitott kórtermekben. Kiemeli, hogy több tényező is befolyásolja a szülők újszülött intenzív osztályon való jelenlétét (úgymint a szülői stressz, testvérek száma, az újszülött betegségei), kiváltképp az újszülött fejlődésneurológiai érintettsége.

Eredmények

A tanulmány célja azon demográfiai, klinikai, környezeti és pszichológiai tényezők vizsgálata volt, amelyek előre jelezhetik a szülő jelenlétét az újszülött intenzív osztályon. Hatvanhat, korrigáltan 32-40 hetes újszülött vett részt a tanulmányban. A szülői jelenlétet orvosi feljegyzések és látogatási naplók segítségével értékelték egy 48 órás periódusban. 

Az orvosi feljegyzésekből gyűjtötték össze az újszülött kórtörténetét, állapotának súlyosságát, az intenzív osztályon töltött napok számát és az elhelyezés (szoba vagy nyitott kórterem) típusát. Felmérték az anyák demográfiai adatait és kérdőíveket töltettek ki velük az őket ért stresszről és arról, mennyire érezték magukat kontroll-vesztettnek.

A műtéti előzmények, a neurológiai társbetegségek, a gyermekek száma és a szülői stressz skálán elért magasabb eredmény mind összefüggésben álltak a szülői jelenléttel.

Azok a szülők, akiknek volt még egy gyermeke otthon, kevésbé tudtak jelen lenni az osztályon. Azok a szülők, akiknek gyermekénél neurológiai érintettség következett be, kevésbé voltak jelen, mint azok a szülők, akiknek gyermekénél nem alakult ki idegrendszeri eltérés. 

Amennyiben az újszülöttnek sebészeti ellátásra volt szüksége, a szülők kevésbé voltak jelen, mint azon szülők, akik gyermekének nem volt szüksége műtéti beavatkozásra. Kivétel volt az a helyzet, amikor a baba egyágyas szobában volt elhelyezve, ellentétben a kétszemélyes kórterem vagy a nyitott terű kialakítással.

Amennyiben az újszülöttnek nem volt szüksége sebészeti ellátásra, a szülők többet voltak jelen, főleg, ha a gyermek egyágyas szobában volt elhelyezve. 

Azok az anyák, akiknek a stressz skálán az eredménye magasabb volt, hosszabb ideig voltak jelen az osztályon, mint az alacsonyabb stressz szinttel rendelkező társaik. Nem találtak összefüggést a gyermek neme, az anya életkora, a munkavégzés, az iskolai végzettség vagy a családi állapot és a szülői jelenlét között. Érdekes módon nem találtak összefüggést a kontroll-vesztettség és a szülői jelenlét között. 

Miért fontos ez a kutatási eredmény a fejlődéstámogató koraszülött ellátás szempontjából?

A szülők bevonása és részvétele a koraszülött babák ellátásába a NIDCAP és FINE megközelítés kulcsfontosságú eleme. Fontos megvizsgálni és mélyebben megérteni, hogy mely tényezők járulnak hozzá pozitívan és negatívan a szülői jelenléthez az újszülött intenzív osztályon. Míg manapság néhány újszülött intenzív osztályon előfordul, de sajnos kevés az egyágyas szoba kialakítása, amely úgy tűnik, hogy elősegíti a szülői jelenlétet, erre más osztályokon nincs lehetőség.
A NIDCAP szakemberei értékes segítséget adhatnak az intenzív osztály kialakításában vagy azok oly módon való átalakításában, amelyek elősegítik a családok részvételét az újszülött ellátásában. Továbbá támogathatják az egészségügyi személyzetet és a szülőket, hogy még jobban érthetőbbé és láthatóbbá váljanak azok a tényezők, amelyek nehezítik a szülői jelenlétet és részvételt az ellátásban. Ezzel a PIC szakemberei kétségtelenül hozzájárulhatnak az újszülött jólétéhez és fejlődéséhez.


Keresés





Támogasd Őket, támogass bennünket!